Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2021, 08:50

Rozhodnú ľudia. Švajčiari v referende odhlasujú osud covidových opatrení

Hlasovanie sa koná v čase, kedy sa v Európe začína šíriť nový variant kornavírusu nazvaný omikron.

Rozhodnú ľudia. Švajčiari v referende odhlasujú osud covidových opatrení
Zdroj: TASR/AP

Voliči vo Švajčiarsku budú dnes v referende rozhodovať o tom, či podporia súčasný vládny plán boja s pandémiou covidu-19.

Jeho súčasťou je okrem iného finančná pomoc ľuďom zasiahnutým protikoronavírusovými opatreniami a covidové pasy, ktoré Švajčiari musia predkladať pri vstupe do reštaurácií, kultúrnych či športových zariadení.

Hlasovanie sa koná v čase, keď svet znepokojuje nový variant koronavírusu nazývaný omikron a odhalený v Juhoafrickej republike.

Svetová zdravotnícka organizácia variant omikron označila v piatok za znepokojujúci, pretože vykazuje mnoho mutácií, ktoré podľa vedcov možno vedú k ľahšiemu prenosu. Vyššie by mohlo byť aj riziko reinfekcie.

Jednotlivé štáty sveta preto začali uzatvárať hranice pre cestujúcich z krajín južnej Afriky. Laboratóriá v niektorých európskych štátoch, vrátane Česka, Nemecka, Británie, Belgicka či Talianska, už nákazu omikronom u niekoľkých cestujúcich, ktorí sa nedávno vrátili z Afriky, potvrdili alebo s veľkou pravdepodobnosťou potvrdili.

Ďalšie krajiny ako Holandsko či Rakúsko podozrenie na výskyt omikrnu preverujú.

Európske krajiny v súčasnosti čelia novej vlne epidémie choroby covid-19 a postupne sprísňujú opatrenia. V Holandsku dnes začína platiť opatrenie, na základe ktorého musí byť od 17:00 do 05:00 povinne uzavretá väčšina obchodov a tiež bary a reštaurácie. Nariadenie bude platiť najmenej tri týždne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.