Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2021, 09:31

Vakcíny budú v boji s omikronom menej účinné. O mutácii nemáme dostatok dát, tvrdí šéf Moderny

Odborníci očakávali, že takto pozmenená mutácia sa objaví až o rok alebo dva.

Vakcíny budú v boji s omikronom menej účinné. O mutácii nemáme dostatok dát, tvrdí šéf Moderny
Zdroj: ZdN/archív

Šéf americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna Stéphane Bancel sa na základe predbežných zistení domnieva, že terajšie vakcíny proti covidu-19 budú zrejme menej účinné v boji s novým variantom koronaviru označovaným ako omikron.

Povedal to v rozhovore s denníkom Financial Times. Dodal však, že na preukazné dáta treba počkať ešte asi dva týždne. Vývoj a výroba upravenej vakcíny šitej na mieru omikronu podľa neho bude trvať niekoľko mesiacov.

Otázna účinnosť

"Myslím, že neexistuje možnosť, že by účinnosť bola na rovnakej úrovni, akú sme mali s variantom delta," povedal Bancel v sídle spoločnosti v meste Cambridge v americkom štáte Massachusetts.

"Myslím, že to bude pokles účinnosti materiálu. Len neviem, aký veľký, pretože musíme počkať na dáta. Ale všetci vedci, s ktorými som hovoril, hovoria: Toto nebude dobré," dodal šéf Moderny.

Mnoho expertov a politikov však v posledných dňoch znelo optimistickejšie. Jeden z riaditeľov firmy Pfizer a bývalý komisár amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv Scott Gottlieb povedal stanici CNBC, že podľa expertov na vakcíny zrejme budú stačiť tri dávky existujúcich mRNA vakcín na poskytnutie "veľmi dobrej ochrany" pred omikronom.

Prezident USA Joe Biden potom vyhlásil, že nový variant je dôvodom na obavy, ale nie na paniku. Medzi vedcami však podľa Bancela narastajú pochybnosti, pretože variant omikron má najväčší počet mutácií na takzvanom hrotovom proteíne, na ktorý sa súčasné vakcíny sústredia v snahe znížiť nákazlivosť vírusu.

Väčšina odborníkov sa pritom domnievala, že sa takto vysoko pozmenený variant objaví až o rok alebo o dva, povedal šéf Moderny.

Zamerať všetku výrobnú kapacitu Moderny na prípadnú novú látku namierenú proti omikronu by podľa Bancela trvalo niekoľko mesiacov.

Nízka zaočkovanosť v rozvojových krajinách

V medziobdobí by pritom podľa neho stálo za zváženie, či by sa rizikovým skupinám obyvateľov nemala podávať silnejšia posilňovacia dávka existujúcich očkovacích látok.

Moderna aj jej konkurent Pfizer by však podľa neho mohli byť schopné vyrobiť okolo miliardy dávok prípadnej nové vakcíny do budúceho leta.

Šéf Moderny však poznamenal, že presunúť všetku pozornosť len na výrobu vakcíny zameranej na omikron je trochu riskantné, pretože vo svete stále ešte kolujú aj predchádzajúce varianty koronaviru.

Bancel sa tiež ohradil proti kritikom, ktorí obviňujú farmaceutické firmy z malej zaočkovanosti obyvateľov v rozvojových krajinách, napríklad na juhu Afriky, kde sa omikron prvýkrát objavil.

"To bolo najmä politické rozhodnutie bohatých krajín. V USA nám povedali, že nemáme inú možnosť, než dať 60 percent našej výrobnej kapacity americkej vláde. To nebolo rozhodnutie Moderny, to bolo rozhodnutie vlády USA," povedal Bancel.

Dodal, že Moderna má teraz k dispozícii desiatky miliónov dávok určených pre Afriku, ale jednotlivé vlády ani vakcinačný program pre nízkopríjmové krajiny Covax ich nie sú schopné dostať k pacientom, a to z rôznych dôvodov.

"Dochádza nám skladovací priestor. Je to kvôli tomu, že buď nemajú colné dokumenty, alebo nemajú dostatočné kapacity chladničiek, alebo pretože je v cieľových krajinách ťažké dostať dávky k ľuďom," povedal šéf Moderny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.