Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2021, 09:45

V Británii už potvrdili 22 prípadov variantu omikron. Krajina sprísňuje opatrenia

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid očakáva, že o niekoľko týždňov bude svet o novej mutácii vedieť viac informácií.

V Británii už potvrdili 22 prípadov variantu omikron. Krajina sprísňuje opatrenia
Zdroj: Reuters

V Británii je celkom 22 potvrdených prípadov variantu koronavírusu omikron a čaká sa na odhalenie ďalších, povedal dnes britský minister zdravotníctva Sajid Javid televízii Sky News.

Sprísňujú pravidlá

Ešte v utorok popoludní pritom Británia mala 14 prípadov, z toho deväť v Škótsku. Kvôli obavám z nového variantu koronaviru, ktorý sa prvýkrát objavil minulý týždeň na juhu Afriky, vláda sprísnila pravidlá pre cestovanie a zaviedla povinné rúška v obchodoch a verejnej doprave v Anglicku.

"Naši vedci a najlepší vedci na svete na tom pracujú, spolupracujeme s kolegami zo skupiny G7... takže pracujeme na medzinárodnej úrovni, pracujeme vo svižnom tempe a myslím, že za pár týždňov budeme o tomto variante vedieť oveľa viac," uviedol Javid.

Účinnosť v utorok zavedených opatrení vláda sľúbila vyhodnotiť za tri týždne. Dnes minister Javid vyhlásil, že by to mohlo byť aj skôr. Konkrétny termín podľa neho závisí od postupu vedeckého skúmania variantu omikron.

Nejasná účinnosť vakcíny

Minister Javid vyzval obyvateľov Británie, aby sa zaregistrovali na vakcináciu posilňujúcou dávkou vakcíny proti covidu-19.

Zatiaľ nie je úplne zrejmé, ako veľmi je vakcína účinná proti novému variantu omikron, v prevažnej väčšine prípadov ale očkovanie ľudí ochráni pred ťažkým priebehom choroby, uviedol Javid.

Podľa oficiálnych britských štatistík má dokončené očkovanie 81 percent ľudí nad 12 rokov a 32 percent ľudí z rovnakej vekovej skupiny si už prišlo pre posilňujúcu dávku.

Možnosť nechať sa očkovať posilňujúcou dávkou dostanú všetci Briti podľa vládneho plánu do konca januára, píše Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.