Reuters
StoryEditor

Naša vakcína bude chrániť aj pred omikronom. Dokážeme ju upraviť na mieru, tvrdí šéf firmy BioNTech

03.12.2021, 12:28
Autor:
ČTKČTK
Šéf nemeckej spoločnosti BioNTech upozorňuje, že vzhľadom na mutácie koronavírusu bude očkovanie zrejme potrebné každý rok.

Nemecká spoločnosť BioNTech, ktorá vyvinula vakcínu proti covidu-19 spoločne s firmou Pfizer, očakáva, že jej očkovacia látka bude chrániť pred ťažkým priebehom ochorenia aj u ľudí nakazených novým variantom omikron.

Dnes to povedal šéf firmy Ugur Sahin a dodal, že by BioNTech bol schopný pomerne rýchlo svoju vakcínu upraviť "na mieru" omikronu, pokiaľ by to bolo nutné.

Svetová zdravotnícka organizácia dnes uviedla, že stále vyhodnocuje riziká plynúce z nového variantu, výrobcovia vakcíny by však podľa nej mali byť pripravení.

Ochrana pred vážnym priebehom

"Táto varianta by mohla byť schopná nakaziť očkovaných ľudí. Očakávame, že nakazení ľudia, ktorí boli očkovaní, budú chránení pred vážnym ochorením," povedal Sahin na konferencii organizovanej agentúrou Reuters. Dodal, že presnejšie informácie budú mať vedci za niekoľko týždňov.

Poznamenal však, že časom zrejme bude potrebné vyvinúť novú vakcínu proti Covid-19, otázkou však zostáva kedy.

Vzhľadom na neustále mutovanie vírusu je stále viac pravdepodobné, že sa proti ochoreniu bude nutné očkovať každý rok, podobne ako je to pri chrípke, dodal Sahin.

Čím viac ľudí je ale naočkovaných, tým menej je podľa neho koronavírus schopný mutovať. Hovorca WHO Christian Lindmeier dnes novinárom povedal, že podľa predbežných dát sa stále zdá, že bude omikron nákazlivejší ako teraz dominujúce varianty.

Vakcíny bude nutné upraviť

Ohľadom jeho škodlivosti pre ľudské zdravie však zatiaľ nie je dostupných príliš veľa informácii a WHO potrebuje čas, aby ju posúdila. "Zatiaľ som nevidel správy o úmrtiach spojených s omikronom," povedal.

Poznamenal však, že by sa výrobcovia mali začať zaoberať možnosťou, že bude potrebné ich očkovacie látky upraviť.

"Veľmi odporúčame výrobcom vakcíny, aby začali plánovať dopredu pre prípad, že budú musieť upraviť terajšie vakcíny. Je dobré len nečakať na to, až zaznie posledný varovný signál," povedal hovorca WHO.

Variantu omikron sa prvýkrát podarilo identifikovať na juhu Afriky, v súčasnej dobe sa však už zrejme komunitne šíri v mnohých krajinách po celom svete.

Experti očakávajú, že sa čoskoro stane jednou z dominantných variantov. Stále však nie je jasné, aký vážny spôsobuje priebeh covidu-19 a či bude znižovať účinnosť vakcín.

17. máj 2022 13:23