StoryEditor

Španielska záľuba v protestoch

14.11.2005, 23:00
Státisíce Španielov demonštrovali v uplynulých dňoch proti plánom vlády na reformu vzdelávacieho systému. Socialistická vláda pod vedením premiéra Josého Luisa Zapatera zamýšľa totiž degradovať postavenie náboženskej výchovy na školách, na čo sú tradične religiózne orientovaní občania veľmi citliví.

Státisíce Španielov demonštrovali v uplynulých dňoch proti plánom vlády na reformu vzdelávacieho systému. Socialistická vláda pod vedením premiéra Josého Luisa Zapatera zamýšľa totiž degradovať postavenie náboženskej výchovy na školách, na čo sú tradične religiózne orientovaní občania veľmi citliví. K týmto protestom sa formou rôznych blokád pridali aj rybári a dopravcovia, ktorí požadujú kompenzáciu za vysoké ceny pohonných látok. Hlavnou požiadavkou baníkov sú zase záruky pred likvidáciou baní, kým zdravotnícky personál štrajkoval nedávno kvôli vyrovnaniu platových podmienok s úrovňou v iných členských štátoch EÚ.
Podobne, ako to bolo koncom 80. a začiatkom 90. rokov minulého storočia, španielski zamestnanci idú v súčasnosti "na barikády" za každú maličkosť. "Sociálny mier trval osem rokov, teraz chcú títo ľudia štát opäť vystaviť tlaku," tvrdí Gayle Allardová, učiteľka na španielskej obchodnej škole Instituto de Empresa. Zapatero, ktorý predtým stále zdôrazňoval potrebu dialógu, sa preto priam ponúka.
"Nevýhodou je, že vládu možno týmto spôsobom vydierať - a chýba tu tvrdá ruka," povzdychol si vedúci predstaviteľ opozície Mariano Rajoy. Na druhej strane on sám nevynechá ani jednu príležitosť, aby demonštrácie nevyvolával. Keď premiér Zapatero presadil manželstvá homosexuálov, konzervatívna propaganda vyslala do ulíc milióny ľudí. Ďalšie demonštrácie sa konali za španielsku jednotu a proti autonomistickým snahám Kataláncov. Robert Tornabell, ďalší z docentov na spomínanej obchodnej škole, sa preto už obáva negatívnych dôsledkov pre celú krajinu: "V zásade je pozitívne, že ľudia prejavujú svoju mienku, ale pomaly môže v zahraničí vzniknúť dojem, že u nás vládne chaos."
Za predchádzajúceho premiéra J. M. Aznara to bolo inak. Postaral sa o vyrovnaný rozpočet, znížil nezamestnanosť, Maroku i rebelujúcim Baskom ukázal železnú päsť a ani v európskej politike neváhal riskovať hlavu. Najmä vďaka jeho politike zažíva španielske hospodárstvo rozmach ôsmy rok za sebou. Zdá sa, že Španieli sú už v mnohých ohľadoch pracovitejší a disciplinovanejší než ako ich vnímajú v cudzine. Túto premenu však znovuobjavená túžba po protestoch a štrajkoch silne ohrozuje.
"Napriek tomu je mi Zapaterova politika milšia," hovorí päťdesiatdvaročná katolícka činovníčka Raquel Rodríguezová: "Hospodárstvo funguje i s jeho zápalom pre dialóg rovnako dobre ako predtým a spoločnosť sa navyše stala tolerantnejšou." (hn/gaf)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 22:07