Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2021, 08:32

Nemecko plánuje povinné očkovanie pre zdravotnícky personál. Podporu návrhu vyjadril aj Scholz

Krajina chce do Vianoc zaočkovať treťou dávkou vakcíny 30 miliónov ľudí.

Nemecko plánuje povinné očkovanie pre zdravotnícky personál. Podporu návrhu vyjadril aj Scholz
Zdroj: TASR

Nadchádzajúca nemecká vláda plánuje od polovice marca zaviesť povinné očkovanie proti novému koronavírusu pre zamestnancov nemocníc, ošetrovateľských domovov či iných medicínskych zariadení.

Vyplýva to z kópie návrhu príslušného zákona, ktorý mala v nedeľu k nahliadnutiu agentúra Reuters.
Sociálnodemokratická stranou Nemecka (SPD), Zelení a Slobodná demokratická strana (FDP) majú novú legislatívu predložiť parlamentu tento týždeň.

Zdržanliví Nemci

V návrhu zákona sa uvádza, že uvedené profesie musia do 15. marca predložiť potvrdenie o vakcinácii proti covidu, prekonaní tohto ochorenia alebo sa preukázať dokladom, že sa nemôžu dať zaočkovať.

Predmetný návrh podľa Reuters tiež obsahuje predĺženie dočasných opatrení, ktoré spolkovým krajinám umožňujú v prípade potreby zaviesť prísnejší lockdown, a to do 15. februára.

Táto legislatíva takisto na dočasné obdobie a s náležitým vyškolením oprávňuje na podávanie dávok proti koronavírusu i zubárov, veterinárov a farmaceutov.

Ide o súčasť úsilia zaočkovať treťou dávkou vakcíny do Vianoc 30 miliónov ľudí v krajine. Reuters konštatuje, že Nemecko sa dosiaľ stavalo k prípadnej povinnej vakcinácii zdržanlivo.

Obavy o dostatok personálu

Dôvodom boli napríklad obavy, že to ešte viac umocní nedostatok medicínskeho personálu. Podpora pre túto myšlienku ale vzrástla v dôsledku stúpajúceho počtu nakazených počas štvrtej vlny pandémie.

Podporu zavedeniu očkovacej povinnosti vyslovil i nastávajúci kancelár Olaf Scholz. SPD, Zelení a FDP predstavili koaličnú dohodu budúceho nemeckého vládneho kabinetu 24. novembra.

Nový kancelár Scholz z SPD, ktorý nahradí dosluhujúcu šéfku spolkovej vlády Angelu Merkelovú z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) po 16 rokoch vo funkcii, má byť zvolený v stredu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.