Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2005, 00:00

EK prijala protiteroristické opatrenia

Európska komisia predložila včera návrh pravidiel, ktoré zavedú celoeurópsku povinnosť telekomunikačných operátorov uchovávať údaje o elektronickej komunikácii, čo by malo uľahčiť boj proti terorizmu. Návrh je súčasťou nového balíka protiteroristických opatrení.

Európska komisia predložila včera návrh pravidiel, ktoré zavedú celoeurópsku povinnosť telekomunikačných operátorov uchovávať údaje o elektronickej komunikácii, čo by malo uľahčiť boj proti terorizmu. Návrh je súčasťou nového balíka protiteroristických opatrení. Okrem uchovávania dát komisia predložila plány, ako predchádzať verbovaniu mladých ľudí do teroristických skupín, a uvoľnila sedem miliónov eur na pilotný projekt v oblasti predchádzania, pripravenosti a odpovedi na teroristický útok. Údaje o komunikácii z mobilných a pevných telefónov sa majú uchovávať počas jedného roka, údaje o internetovej komunikácii počas šiestich mesiacov. Británia a Francúzsko pôvodne navrhovalo uchovávanie dát na minimálne 12 mesiacov až tri roky. Navrhovaná smernica komisie nepredpokladá uchovávanie informácií o obsahu telefonátov, e-mailov či esemesiek. Zachovávať sa však majú čísla volajúceho a volaného, ich mená a adresy, dĺžka trvania komunikácie, presný dátum a čas, v prípade internetu IP adresy oboch strán. Obavy operátorov z vysokých nákladov chce komisia vyriešiť tým, že navrhuje, aby tieto náklady uhradil štát. (TASR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.