StoryEditor

Hrozba vylúčenia zo spoločnosti motivuje k očkovaniu, ukázala nemecká štúdia

08.12.2021, 11:37
Autor:
ČTKČTK
V rakúskych okresoch sa za dané obdobie zvýšil počet očkovaných zo zhruba 61 na 68 percent, zatiaľ čo na nemeckej strane hranice to bolo z 57 na 61 percent.

Hrozba vylúčenia neočkovaných z mnohých oblastí verejného života zvyšuje ochotu ľudí nechať si dať vakcínu proti Covid-19.

Podľa agentúry DPA to vyplýva z dnes zverejnenej prípadovej štúdie mníchovského inštitútu Ifo, ktorá porovnávala registrácie na očkovanie prvou dávkou v niekoľkých okresoch na nemecko-rakúskom pomedzí od začiatku októbra do začiatku decembra.

Okresy v Rakúsku, ktoré predtým ako Nemecko zaviedlo takzvané 2G pravidlo, teda povinnosť mať pri vstupe do určitých verejných priestorov doklad o očkovaní alebo prekonanej chorobe, zaznamenali v predmetnom období v porovnaní s nemeckými rýchlejší nárast záujmu o očkovanie.

V rakúskych okresoch sa za dané obdobie zvýšil počet očkovaných zo zhruba 61 na 68 percent, zatiaľ čo na nemeckej strane hranice to bolo z 57 na 61 percent.

Štúdia ďalej uvádza, že trend zvyšovania počtu záujemcov o vakcináciu sa v Rakúsku spomalil po tom, čo krajina 22. novembra vyhlásila plošnú uzáveru.

"Zdá sa preto, že cielené obmedzenia pre odmietačov očkovania zvyšujú ochotu na očkovanie viac ako lockdown pre všetkých," uviedol spoluautor štúdie Hannes Winner.

Nemecko nakoniec pristúpilo k opatreniam, ako je pravidlo 2G, lockdown pre neočkovaných alebo povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva, v polovici novembra.

Podľa štúdie sa odvtedy začali znižovať medzi oboma krajinami rozdiely v záujme o prvú dávku vakcíny.

24. máj 2022 20:01