Reuters
StoryEditor

USA v prípade vonkajšej agresie poskytnú Ukrajine pomoc. Zelenskyj sa poďakoval Bidenovi za podporu

09.12.2021, 22:34
Autor:
TASRTASR
USA sa stali aktívnym účastníkom mierového procesu, tvrdia ukrajinskí predstavitelia.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok poďakoval šéfovi Bieleho domu Joeovi Bidenovi za jeho silnú podporu v období, keď Ukrajina čelí hrozbe zo strany Ruska. Informovala o tom agentúra AFP.

Biden a Zelenskyj vo štvrtok absolvovali telefonický rozhovor. "Americký prezident ma informoval o obsahu svojich rokovaní s Putinom. Takisto sme diskutovali o možných formátoch na vyriešenie konfliktu na Donbase," napísal Zelenskyj po rozhovore na Twitteri.

Účastník mierového procesu

Dodal, že s Bidenom hovorili aj o možných vnútorných reformách na Ukrajine. Biden Zelenského takisto ubezpečil, že USA poskytnú Ukrajine nevyhnutnú pomoc proti vonkajšej agresii, píše agentúra TASS s odvolaním sa na šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Andrija Jermaka.

"Dnes môžeme s určitosťou povedať, že USA prijali rozhodnutie stať sa aktívnym účastníkom mierového procesu," povedal Jermak.

Rozhovor medzi Bidenom a Zelenským bol podľa Jermaka "veľmi otvorený a priamy" a trval jeden a pol hodiny, píše DPA.

Online summit

Biden a Putin uskutočnili v utorok online summit, na ktorom diskutovali o ukrajinskom konflikte, keďže obe strany sa navzájom obviňujú z vojenských provokácií. Summit však nepriniesol žiaden prelom.

Spojené štáty už niekoľko týždňov obviňujú Rusko zo zhromažďovania vojakov v blízkosti hranice s Ukrajinou. Na Západe preto silnejú obavy z prípadného vpádu Ruska.

Rusko tieto tvrdenia odmieta a obviňuje Ukrajinu, že presunula vyše 120-tisíc vojakov smerom k východnej ukrajinskej oblasti Donbas, kde od roku 2014 bojujú o jej ovládnutie proruskí separatisti.

17. máj 2022 14:02