Reuters
StoryEditor

Putin hovorí o genocíde na východe Ukrajiny: Vy viete i ja viem, čo sa deje v Donbase

10.12.2021, 07:23
Autor:
TASRTASR
Spojené štáty a ich spojenci už niekoľko týždňov obviňujú Rusko z plánovania invázie na Ukrajinu a zhromažďovania vojakov na hraniciach.

Konflikt medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami na východe Ukrajiny sa podobá na genocídu, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra AFP.

Jeho vyjadrenia prišli v čase plánovaného rokovania amerického prezidenta Joea Bidena s ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským i lídrami ostatných krajín na hraniciach Ruska, ktoré majú obavy z vojenskej agresie zo strany Kremľa, píše AFP.

​Putin počas stretnutia prezidentskej rady pre ľudské práva položil otázku týkajúcu sa diskriminácie rusky hovoriaceho obyvateľstva za hranicami Ruska. "Musím povedať, že rusofóbia je prvým krokom ku genocíde," poznamenal.

"Vy viete i ja viem, čo sa deje v Donbase," povedal Putin v súvislosti s konfliktnou zónou na východe Ukrajiny. "Určite to vyzerá ako genocída," dodal.

Putin predtým urobil podobné porovnanie v súvislosti s vojnou na východe Ukrajiny vrátane rokov 2015 i 2019, píše AFP.
Väčšina obyvateľov na Ukrajine hovorí po ukrajinsky i rusky, aj keď regióny na juhu a východe - a niektoré v centrálnej časti - sú prevažne rusky hovoriace a tradične priateľskejšie voči Rusku.

Ľudové povstanie na Ukrajine zosadilo Moskvou podporovaný režim v roku 2014. Odvtedy Moskva anektovala polostrov Krym a ukrajinské jednotky sú v konflikte s proruskými separatistami na východe krajiny. Boje si tam doposiaľ vyžiadali približne 13-tisíc životov.

​Spojené štáty a ich spojenci už niekoľko týždňov obviňujú Rusko z plánovania invázie na Ukrajinu a zhromažďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou, pripomína AFP.

Biden tento týždeň hovoril s Putinom prostredníctvom videolinku a varoval Rusko pred ochromujúcimi sankciami v prípade, že proti Ukrajine podnikne vojenskú akciu.

01 - Modified: 2021-12-10 11:51:05 - Feat.: 0 - Title: Je tu ďalšia vlna zdražovania energií. Slovensko pyká aj za globálnu bitku veľmocí 02 - Modified: 2021-12-08 07:55:50 - Feat.: 0 - Title: Analýza: Západ hrozí sankciami, Rusko ale neodradí. Napätie okolo Ukrajiny rastie 03 - Modified: 2021-12-08 16:01:26 - Feat.: 0 - Title: Ak Rusko zaútočí na Ukrajinu, bude čeliť masívnym následkom. Varuje Francúzsko Putina 04 - Modified: 2021-12-09 05:16:39 - Feat.: 0 - Title: USA teraz neplánujú poslať na Ukrajinu svojich vojakov, vyhlásil Biden 05 - Modified: 2021-12-09 19:24:34 - Feat.: 0 - Title: Situácia na Ukrajine môže viesť k patovej situácii. Rusko varuje pred opakovaním kubánskej raketovej krízy 06 - Modified: 2021-12-09 21:35:08 - Feat.: 0 - Title: USA v prípade vonkajšej agresie poskytnú Ukrajine pomoc. Zelenskyj sa poďakoval Bidenovi za podporu
01 - Modified: 2026-01-02 21:47:24 - Feat.: - Title: Okamurove vyjadrenia budia znepokojenie, reaguje Pavel. Bude o nich rokovať s Babišom 02 - Modified: 2026-01-02 21:27:41 - Feat.: - Title: Moskva vštepuje Afrike svoju mentalitu. Stavia Ruské domy, láka obyvateľov na šach aj štúdium 03 - Modified: 2026-01-02 20:58:36 - Feat.: - Title: Zelenskyj chce zmeniť ministra obrany. Kto má nahradiť Šmyhala? 04 - Modified: 2026-01-02 20:14:25 - Feat.: - Title: Sybiha odmietol kritiku českého ministra. Veľvyslanec podľa neho reagoval na útoky Okamuru správne 05 - Modified: 2026-01-02 23:01:17 - Feat.: - Title: Ruský úder v Charkove podľa Kyjeva zabil dvoch ľudí. Vybuchla zrejme ukrajinská munícia, reaguje Moskva
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. január 2026 04:55