StoryEditor

Ukrajina má novú šancu na obnovu oranžovej koalície

28.03.2006, 00:00
Opozičná Strana regiónov vedie podľa priebežných výsledkov nedeľných parlamentných volieb na Ukrajine, ale lepšiu východiskovú pozíciu pre vytvorenie väčšiny v novej Verchovnoj rade majú hlavne sily oranžovej revolúcie.

Opozičná Strana regiónov vedie podľa priebežných výsledkov nedeľných parlamentných volieb na Ukrajine, ale lepšiu východiskovú pozíciu pre vytvorenie väčšiny v novej Verchovnoj rade majú hlavne sily oranžovej revolúcie. Väčšina ukrajinských voličov im poskytla napriek ich vzájomným rozporom ešte jednu príležitosť na spoločné vládnutie a skoncovanie s doterajšími nezhodami. Záleží teraz najmä od proprezidentského bloku Naša Ukrajina, ako aj Bloku Julije Tymošenkovej (BJUT), či ju na druhý pokus naozaj využijú a opäť nesklamú dôveru sympatizantov.
Po zrátaní 43 percent zápisníc z okrskových volebných komisií získala proruská Strana regiónov s expremiérom Viktorom Janukovyčom 27 percent hlasov. Vďačí za to najmä najväčšej podpore v desiatich, prevažne ruskojazyčných regiónoch na východe a juhu krajiny. Jej prvé miesto predpovedali všetky predvolebné prieskumy i ankety počas hlasovania.

Úspech Tymošenkovej
Z tvrdého súboja strán proeurópskeho oranžového tábora o druhé miesto vychádza napokon lepšie blok expremiérky Tymošenkovej s 23,7 percenta hlasov. Až tretie miesto Našej Ukrajiny s premiérom Jurijom Jechanurovom a 16,13 percenta podpory je studenou sprchou aj pre prezidenta Viktora Juščenka. Je to dôsledok sklamania ľudí z viac ako ročnej činnosti hlavy štátu, odvolania Tymošenkovej vlády vlani na jeseň i paktovania Juščenka s Janukovyčom.
BJUT vedie v dvanástich regiónoch najmä na severe, v centre (vrátane Kyjeva) a sčasti na západe, Naša Ukrajina vyhráva iba v piatich západných prikarpatských regiónoch. V prípade dohody o oranžovej koalícii by mal BJUT navrhovať kandidáta na premiéra, na čom sa už skôr dohodli jej prípadní členovia. Tymošenková má ambície vrátiť sa na post premiérky, časť okolia prezidenta má však proti tomu výhrady.

Koalícia až po oznámení výsledkov
,,Prebiehajú konzultácie o začatí intenzívneho dialógu so socialistami a BJUT o formovaní koalície," uviedol včera po zasadaní vedenia Našej Ukrajiny Mykola Katerynčuk. O koalícii by mal neskôr rozhodnúť spoločný zjazd budúcich členov. Pôvodne mala byť dohoda medzi nimi podpísaná už včera, napriek neuzavretiu sčítania hlasov, čo presadzovala najmä Tymošenková.
,,Prezident si myslí, že je nekorektné podpisovať koaličnú dohodu pred oznámením výsledkov volieb," vyhlásil zástupca vedúceho jeho sekretariátu Ivan Vasjunyk. Juščenko zároveň poveril Jechanurova vedením rokovaní o koalícii za Našu Ukrajinu. ,,Bude to štátna koalícia," informoval po rokovaní s Našou Ukrajinou šéf socialistov Oleksandr Moroz. Svoju účasť v nej podmieňujú neutrálnym štatútom Ukrajiny, bezplatným zdravotníctvom a školstvom.
Strana regiónov chce začať rokovania o koalícii po oznámení výsledkov so všetkými silami v novom parlamente. ,,Sme pripravení spolupracovať so všetkými stranami pre blaho krajiny. Niet takého kompromisu, na ktorý by sme nepristúpili kvôli stabilite a obnoveniu ekonomickej sily Ukrajiny," reagoval na prvé výsledky volieb Janukovyč.
Do parlamentu sa dostanú aj socialisti so 7,14 percenta a zrejme aj komunisti s 3,53 percenta podpory. Na vstup do parlamentu treba dosiahnuť najmenej tri percentá hlasov, no zo 45 strán a blokov to dokázalo iba päť.
Voľby na Ukrajine hodnotia pozorovatelia ako najslobodnejšie za 15 rokov nezávislosti krajiny. Výbor voličov Ukrajiny potvrdil slobodný a otvorený charakter hlasovania. ,,Voľby prebehli slobodne, bez závažných narušení," potvrdil aj vedúci misie medzinárodnej siete organizácii pre pozorovanie volieb ENEMO Slovák Peter Novotný. Na rozdiel od prezidentských volieb v roku 2004 ich sprevádzala voľná konkurencia i prístup strán do médií.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2023 23:58