TASR/AP
StoryEditor

Fiala mu pred pár dňami hrozil žalobou, Zeman napriek tomu nevymenuje Lipavského

10.12.2021, 12:01
Autor:
TASRTASR
​Dôvodom nevymenovania má byť jeho nedostatočná kvalifikácia, ako aj postoj k spolupráci krajín Vyšehradskej štvorky.

Český prezident Miloš Zeman nevymenuje do vznikajúcej vlády premiéra Petra Fialu kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského z Českej pirátskej strany.

Dôvodom je jeho údajne nedostatočná kvalifikácia, ako aj Lipavského postoj k spolupráci krajín Vyšehradskej štvorky, uvádza sa v piatkovom vyhlásení Zemanovho hovorcu Jiřího Ovčáčka.

Zeman má viacero výhrad

"Nízka kvalifikácia. Na rozdiel od ostatných kandidátov pán Lipavský absolvoval iba bakalárske štúdium a podľa týždenníka Euro jeho záverečná bakalárska práca bola hodnotená najhoršou možnou známkou," vysvetľuje Ovčáček prvý dôvod nevymenovania Lipavského.

Zemanovi vadí aj "dištancovaný postoj" Lipavského k Vyšehradskej spolupráci, ako aj k Izraelu, čo je podľa hlavy štátu v rozpore s programovým vyhlásením novej vlády.

Štvrtým a posledným dôvodom odmietnutia Lipavského je jeho návrh, aby sa nasledujúce sudetonemecké dni konali v Česku.

​Zeman má výhrady aj voči ďalším ministerským kandidátom nového predsedu vlády Petra Fialu, tých sa však napriek tomu rozhodol vymenovať.

"U niektorých kandidátov sa ukázalo, že sa vecnej problematike im prisúdených rezortov v minulosti nevenovali, čo predstavuje riziko deficitu odbornej kompetencie. Napriek tomu, v snahe prispieť k zriadeniu novej vlády prezident republiky neodmietne podpísať vymenovanie týchto osôb," pokračuje stanovisko s tým, že Zeman na tieto nedostatky Fialu upozornil.

Fiala iného kandidáta nenavrhne

Ako píše spravodajský portál idnes.cz, ak designovaný premiér Fiala nenavrhne iného kandidáta na šéfa diplomacie, čo podľa svojich predchádzajúcich vyjadrení urobiť neplánuje, tak sa dá očakávať právny spor.

V rozhovore pre Českú televíziu Fiala totiž v stredu potvrdil, že v prípade nevymenovania všetkých kandidátov podá na Zemana kompetenčnú žalobu na Ústavnom súde

Odborníci a prezident si totiž Ústavu vykladajú rozdielne, komentuje idnes.cz. Podľa Zemana "Ústava neukladá prezidentovi republiky povinnosť akceptovať každý návrh, ktorý je mu predložený".

Podľa ústavného právnika Marka Antoša však prezident nemá právo vetovať jedného kandidáta na základe osobného či politického rozhodnutia.

01 - Modified: 2022-08-02 09:23:36 - Feat.: - Title: Izraelská armáda uzavrela oblasti pri pásme Gazy, zadržali dvoch teroristov a zabili 19-ročného Palestínčana 02 - Modified: 2022-07-29 16:21:54 - Feat.: - Title: Izraelskí vojaci v Predjordánsku zastrelili 16-ročného Palestínčana 03 - Modified: 2022-07-26 13:14:37 - Feat.: - Title: Židovskú agentúru v Rusku rušia pre nešpecifikované porušenie zákona. Netreba to politizovať, tvrdí Kremeľ 04 - Modified: 2022-07-31 14:00:00 - Feat.: - Title: Trend posmrtného rodičovstva opantal Izrael. Padlým vojakom odoberajú spermie, aby sa mohli rozmnožiť 05 - Modified: 2022-07-21 05:48:27 - Feat.: - Title: Izrael prvýkrát priznal nasadzovanie útočných dronov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. august 2022 15:47