TASR/AP
StoryEditor

Fiala mu pred pár dňami hrozil žalobou, Zeman napriek tomu nevymenuje Lipavského

10.12.2021, 12:01
Autor:
TASRTASR
​Dôvodom nevymenovania má byť jeho nedostatočná kvalifikácia, ako aj postoj k spolupráci krajín Vyšehradskej štvorky.

Český prezident Miloš Zeman nevymenuje do vznikajúcej vlády premiéra Petra Fialu kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského z Českej pirátskej strany.

Dôvodom je jeho údajne nedostatočná kvalifikácia, ako aj Lipavského postoj k spolupráci krajín Vyšehradskej štvorky, uvádza sa v piatkovom vyhlásení Zemanovho hovorcu Jiřího Ovčáčka.

Zeman má viacero výhrad

"Nízka kvalifikácia. Na rozdiel od ostatných kandidátov pán Lipavský absolvoval iba bakalárske štúdium a podľa týždenníka Euro jeho záverečná bakalárska práca bola hodnotená najhoršou možnou známkou," vysvetľuje Ovčáček prvý dôvod nevymenovania Lipavského.

Zemanovi vadí aj "dištancovaný postoj" Lipavského k Vyšehradskej spolupráci, ako aj k Izraelu, čo je podľa hlavy štátu v rozpore s programovým vyhlásením novej vlády.

Štvrtým a posledným dôvodom odmietnutia Lipavského je jeho návrh, aby sa nasledujúce sudetonemecké dni konali v Česku.

​Zeman má výhrady aj voči ďalším ministerským kandidátom nového predsedu vlády Petra Fialu, tých sa však napriek tomu rozhodol vymenovať.

"U niektorých kandidátov sa ukázalo, že sa vecnej problematike im prisúdených rezortov v minulosti nevenovali, čo predstavuje riziko deficitu odbornej kompetencie. Napriek tomu, v snahe prispieť k zriadeniu novej vlády prezident republiky neodmietne podpísať vymenovanie týchto osôb," pokračuje stanovisko s tým, že Zeman na tieto nedostatky Fialu upozornil.

Fiala iného kandidáta nenavrhne

Ako píše spravodajský portál idnes.cz, ak designovaný premiér Fiala nenavrhne iného kandidáta na šéfa diplomacie, čo podľa svojich predchádzajúcich vyjadrení urobiť neplánuje, tak sa dá očakávať právny spor.

V rozhovore pre Českú televíziu Fiala totiž v stredu potvrdil, že v prípade nevymenovania všetkých kandidátov podá na Zemana kompetenčnú žalobu na Ústavnom súde

Odborníci a prezident si totiž Ústavu vykladajú rozdielne, komentuje idnes.cz. Podľa Zemana "Ústava neukladá prezidentovi republiky povinnosť akceptovať každý návrh, ktorý je mu predložený".

Podľa ústavného právnika Marka Antoša však prezident nemá právo vetovať jedného kandidáta na základe osobného či politického rozhodnutia.

01 - Modified: 2023-01-30 14:57:16 - Feat.: - Title: Blinken v Izraeli vyzval na zmiernenie napätia v konflikte s Palestínčanmi 02 - Modified: 2023-01-30 13:03:51 - Feat.: - Title: Blinken v Káhire vyzval na deeskaláciu izraelsko-palestínskeho konfliktu, postavil sa za stabilitu regiónu 03 - Modified: 2023-01-30 08:39:42 - Feat.: - Title: Izraelské zložky v Predjordánsku zastrelili ďalšieho Palestínčana 04 - Modified: 2023-01-30 07:30:07 - Feat.: - Title: Po palestínskych útokoch sa Izrael obáva reakcie židovských exémistov, podpaľujú autá a rozbíjajú výklady 05 - Modified: 2023-01-29 06:55:54 - Feat.: - Title: Irán zostrelil tri bezpilotné lietadlá neďaleko zbrojovky
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. január 2023 08:14