StoryEditor

„Cítim nový Mníchov.“ Bidena po rokovaní s Putinom obviňujú z appeasementu

11.12.2021, 23:00
Znepokojenie vo východnej Európe vzbudil návrh Joea Bidena, aby vybraní členovia NATO začali rokovať s Ruskom o jeho obavách z rozširovania Aliancie.

"Dúfam, že sa mýlim, ale cítim v tom nový Mníchov," vyhlásil vo štvrtok predseda zahraničného výboru estónskeho parlamentu Marko Mikhelson, ktorý Bidenovu ochotu pustiť Rusko k rokovaciemu stolu o možnom rozširovaní NATO porovnal s politikou appeasementu voči Hitlerovi.

„Chcete pod hrozbou namierenej zbrane začať rozhovory o budúcnosti NATO alebo dokonca o zapojení Ruska do európskej bezpečnostnej architektúry s právom veta? To je úplne zle a len to ďalej podporí jeho apetít k ďalšej agresii,“ rozčúlil sa estónsky politik a poukázal tak na hromadenie ruských jednotiek pri hraniciach Ukrajiny.

Estóncov (a podľa zdrojov agentúry Bloomberg aj diplomatov z ďalších pobaltských štátov, ale napríklad aj Poľska a Rumunska) rozpálil návrh, ktorý americký prezident predniesol deň po dvojhodinovej videokonferencii s Vladimirom Putinom, ktorej hlavným bodom bolo napätie okolo Ukrajiny.

Biden po prvé vylúčil možnosť, že by v prípade novej ruskej agresie poslal na...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
18. máj 2022 05:10