MAFRA/Michal Růžička
StoryEditor

ČSSD má nového šéfa. Hamáčka po volebnom debakli nahradí Šmarda

10.12.2021, 17:09
Autor:
TASRTASR
Michal Šmarda v hlasovaní porazil ministerku v demisii Janu Maláčovú a niekdajšieho šéfa Vojenského spravodajstva Miroslava Krejčíka.

Predsedom Českej strany sociálnodemokratickej sa v piatok na mimoriadnom zjazde stal starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Vo voľbách získal 130 z 233 hlasov delegátov. Zvolený bol teda hneď v prvom kole, informoval český portál Novinky.cz.

"Naša krajina je bez ľavicovej demokratickej alternatívy v parlamente. Vstupujeme do obdobia, keď našej krajine hrozí zdĺhavá kríza. Ľudia budú potrebovať oporu v sebavedomej, vierohodnej a fungujúcej sociálnej demokracii," povedal Šmarda (46) v ďakovnom príhovore.

Prvýkrát mimo parlamentu

ČSSD volila nové vedenie po ťažkej porážke v októbrových parlamentných voľbách, v ktorých získala len 4,65 percenta hlasov a prvýkrát za obdobie samostatnej Českej republiky neprekročila päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do Poslaneckej snemovne, dolnej komory parlamentu. Predsedom strany bol Jan Hamáček, ktorý z funkcie po tomto debakli odstúpil.

"Budem potrebovať pomoc každého z vás, inak nemôžeme uspieť. Potrebujem silný tím," povedal o budúcnosti strany Šmarda.

V hlasovaní porazil ministerku v demisii Janu Maláčovú a niekdajšieho šéfa Vojenského spravodajstva Miroslava Krejčíka. Ďalší traja uchádzači sa kandidatúry vzdali v prospech Krejčíka.

Maláčová po prehre uviedla: "Poďme sa dať dohromady a prestaňme sa hádať."

Kedysi najsilnejšia strana v Česku v posledných rokoch stráca voličov a vplyv. Zatiaľ je ešte vo vláde ako súčasť menšinového kabinetu s hnutím ANO Andreja Babiša, ale zakrátko už bude vymenovaný nový kabinet. Babišova menšinová vláda je od 11. novembra v demisii, pripomínajú Novinky.cz.

Vplvný v mládežníckej organizácii

Šmarda je členom ČSSD od roku 1993, v 90. rokoch minulého storočia patril k vplyvným členom Mladých sociálnych demokratov. V roku 2019 bol kandidátom sociálnej demokracie na ministra kultúry, ale prezident Miloš Zeman ho do funkcie odmietol vymenovať. Šmarda zdĺhavý spor ukončil, keď sa nominácie vzdal, a ministrom kultúry sa stal Lubomír Zaorálek.

Od marca 2019 do apríla 2021 bol podpredsedom ČSSD, na aprílovom zjazde sa kandidatúry na podpredsedu vzdal. Do zastupiteľstva Nového Města na Moravě, v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina, sa prvýkrát dostal na jeseň 2006, o štyri roky sa stal starostom.

01 - Modified: 2026-01-01 10:46:04 - Feat.: - Title: Babiš: Urobíme všetko pre to, aby sa rozdelená krajina začala zjednocovať 02 - Modified: 2025-12-29 09:57:33 - Feat.: - Title: Vémola pred zatknutím investoval desiatky miliónov korún. Zmapovali jeho nákupy realít 03 - Modified: 2025-12-26 17:58:00 - Feat.: - Title: Zeman poprial nastupujúcej Babišovej vláde, aby sa vyvarovala amaterizmu 04 - Modified: 2025-12-25 09:10:00 - Feat.: - Title: Zabudnutý génius K. J. Erben. Kráľ mýtov, rozprávok a hrôzy riešil po celý život existenčné problémy 05 - Modified: 2025-12-22 16:51:49 - Feat.: - Title: Pavel rozhodol o Turkovi: Vypočul som ho, nepresvedčil ma. Ministrom nemôže byť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. január 2026 14:33