TASR/AP
StoryEditor

USA zasiahli desiatky tornád. Spôsobili obrovské škody, hlásia najmenej 70 mŕtvych

11.12.2021, 08:23
Autor:
ČTKČTK
Americký prezident Joe Biden označil úmrtia spôsobené hurikánom za "nepredstaviteľnú tragédiu".

Tornáda, ktorá zasiahli centrálnu časť Spojených štátov, zabili v samotnom štáte Kentucky najmenej 70 ľudí. Uviedol to dnes guvernér Kentucky Andy Beshear.

Vyjadril tiež obavu, že počet obetí by sa mohol vyšplhať na viac ako stovku. Americký prezident Joe Biden označil úmrtia spôsobené hurikánom za "nepredstaviteľnú tragédiu".

Podľa stanice CNN zasiahlo Spojené štáty najmenej 30 tornád.

Obete ohlásili aj úrady v štátoch Arkansas, Missouri a Tennessee a bez mŕtvych sa nezaobišiel ani pád strechy jedného zo skladov spoločnosti Amazon v Illinois.

"Domnievame sa, že bilancia obetí tejto udalosti prekročí 50 mŕtvych, pravdepodobne to ale bude skôr 70 až 100 stratených životov," povedal Beshear novinárom na rannom brífingu.

​Najničivejšie tornádo v histórii Kentucky

Podľa neho búrka v Kentucky spôsobilo najničivejšie tornádo v histórii štátu. Najsilnejší veterný vír prešiel dráhu najmenej 365 kilometrov.

"Správy sú skutočne srdcervúce. Bola to jedna z najdesivejších nocí v dejinách Kentucky a niektoré oblasti boli zničené tak, že sa to ani nedá slovami popísať," povedal guvernér, ktorý vyhlásil núdzový stav a mobilizoval národnú gardu.

Drastické škody hlási desaťtisícové mesto Mayfield. V čase, keď tornádu naplno udrelo, bolo v tamojšej továrni na sviečky asi 110 ľudí. Živel zničil budovu a odniesol strechu, podľa guvernéra panujú obavy, že na mieste sú desiatky mŕtvych.

Videá a fotografie zverejnené na sociálnych sieťach ukazujú obraz totálnej skazy. Z niektorých budov v Mayfielde ostali len hromady sutín, na uliciach bolo vidieť množstvo zničených áut zavalených troskami.

Tornádo na juhozápade Kentucky bolo jedným z mnohých pozorovaných v noci na dnešok v častiach amerického juhu a stredozápadu. Podľa televízie CNN bolo v piatich štátoch zaznamenaných najmenej 24 veterných vírov.

Bez prúdu je 250-tisíc domácností

Bez dodávok prúdu je kvôli tomu teraz vyše 250-tisíc domácností, spočítal server PowerOutage. Nebezpečenstvo pritom stále nepominulo, búrkový systém siahajúci od Louisiany po Ohio sa posúval na východ a prinášal silné sneženie do oblasti Veľkých jazier.

Ďalšie tornádo zasiahlo v noci obec Monette na severovýchode Arkansase, kde zničilo okrem iného domov pre seniorov.

Zariadenie malo kapacitu zhruba 90 lôžok a v troskách bolo v istom okamihu uväznených 20 ľudí. Starosta mesta Bob Blankenship stanici CNN povedal, že v Monette kvôli tornádu zomreli najmenej dvaja ľudia.

V neďalekej obci Leachville zomrela žena, ktorá po príchode búrky nestihla uniknúť zo supermarketu, povedal televízii CNN miestny šerif.

Ďalšie úmrtia evidovali v súvislosti so zrútením budovy východne od St. Louis v štáte Missouri, píše AP. Úrad pre krízové ​​situácie štátu Tennessee následne oznámil troch mŕtvych v súvislosti s extrémnym počasím.

Problémy hlásil aj Amazon

K skladu firmy Amazon v meste Edwardsville v Illinois sa podľa AP zišli desiatky vozidiel záchranárov po tom, čo sa zrútila jedna zo stien objektu dlhá asi ako futbalové ihrisko a spadla strecha budovy.

Nebolo ihneď jasné, koľko ľudí bolo vo vnútri, keď sklad zasiahla silná búrka či tornádo. Podľa šéfa miestnej polície Mikea Fillbacka záchranári na mieste našli už dvoch mŕtvych a ďalej prehľadávajú trosky.

Podľa stanice CNN v noci na dnešok platila výstraha pred silnými búrkami na území, kde žije zhruba 55 miliónov Američanov. Najvyšší stupeň výstrahy sa vzťahoval na časti štátov Arkansas, Tennessee, Missouri, Kentucky a Illinois.

Veterné víry sú považované za obzvlášť nebezpečné, keď prichádzajú v nočných hodinách. "Podľa štatistík pri nočných tornádach zomiera dvakrát viac ľudí, než pri tornádach cez deň," uviedol meteorológ Dave Hennen. Nočné tornáda sú častejšie v štátoch Arkansas, Tennessee či Kentucky.

18. máj 2022 05:02