Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2005, 00:00

Nobelovu cenu za chémiu získali traja vedci za výskum v oblasti organickej chémie

Francúzsky vedec Yves Chauvin a Američania Robert H. Grubbs a Richard R. Schrock získali tento rok Nobelovu cenu za chémiu.

Francúzsky vedec Yves Chauvin a Američania Robert H. Grubbs a Richard R. Schrock získali tento rok Nobelovu cenu za chémiu. V Štokholme to včera oznámila Švédska kráľovská akadémia. Trio vedcov dostalo cenu za prácu v oblasti organickej chémie. Skúmali metatézu, výmennú reakciu, ktorá umožňuje vytváranie nových organických molekúl pre ekologickejšiu, jednoduchšiu a účinnejšiu výrobu chemikálií, plastov a liekov. Metatéza sa stala jednou z najdôležitejších reakcií v organickej chémii a predstavuje veľký krok vpred smerom k "zelenej chémii", uviedol vo zdôvodnení Nobelov výbor. Yves Chauvin z Institut Francais du Pétrole v Rueil-Malmaisone v roku 1971 detailne opísal fungovanie výmennej reakcie a zlúčeniny, ktoré fungujú ako katalyzátory. Richard R. Schrock z Massachusettského inštitútu technológií v Cambridgei bol prvý, kto vyvinul účinný katalyzátor pre túto reakciu. O dva roky neskôr vyvinul Robert H. Grubbs z Kalifornského inštitútu technológií v Pasadene dokonalejší katalyzátor, ktorý bol stabilný aj na vzduchu a všestranne sa uplatnil. Trojica si vďaka tomu rovnakým dielom podelí finančnú odmenu 1,1 milióna eur. (TASR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.