Reuters
StoryEditor

EÚ pohrozila Rusku masívnymi následkami za vpád na Ukrajinu. Vyzýva na zmiernenie napätia

16.12.2021, 22:12
Autor:
ČTKČTK
Ak Rusko zaútočí na Ukrajinu, zaplatí vysokú cenu, hrozia lídri Európskej únie.

Rusko v prípade ďalšej agresie voči Ukrajine zaplatí vysokú cenu v podobe ekonomických sankcií koordinovaných s medzinárodnými partnermi.

Zhodli sa na tom dnes prezidenti a premiéri krajín Európskej únie, ktorí vyzvali Moskvu na okamžité zmiernenie napätia vo vzťahu k susednej krajine.

Varovanie pre Moskvu

Zároveň vyzvali na obnovenie diplomatických rokovaní oboch štátov sprostredkovaných Nemeckom a Francúzskom vo formáte takzvanej Normandskej štvorky.

Európski politici už v posledných dňoch v súvislosti s hromadením ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny adresovali Moskve varovanie, že prípadná invázia by ju prišla draho.

"Akákoľvek ďalšia vojenská agresia voči Ukrajine bude mať masívne následky," zhodol sa summit bez toho, aby spresnil možné konkrétne opatrenia.

Zvlášť lídri krajín východného krídla EÚ pred dnešným rokovaním hovorili o tom, že dvadsaťsedmička musí mať pripravené sankcie, ktorých odstrašujúci efekt by Rusko od vpádu na Ukrajinu odradil.

Únia hovorí o sankciách

"Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili najhoršiemu scenáru, ktorý nemôžeme vylúčiť," vyhlásil pred rokovaním litovský prezident Gitanas Nauseda. Podľa neho Ukrajina a ďalšie krajiny na východe Európy "pravdepodobne čelia najnebezpečnejšej situácii za posledných 30 rokov".

Podobne sa vyjadril slovenský premiér Edurad Heger, podľa ktorého "je dôležité preventívne nastaviť parametre" a zároveň postupovať v koordinácii s USA.

Konkrétne kroky už únijná diplomacia pripravuje, diplomati hovoria o postihoch určitých ekonomicky významných sektorov vrátane bankovníctva.

Dvadsaťsedmička však nie je v názore na niektoré sankcie jednotná. Pobaltské štáty a Poľsko napríklad požadujú zablokovanie plynovodu Nord Strem 2, s tým však nesúhlasí Nemecko, ktoré má mať z projektu ekonomický prospech.

18. máj 2022 05:38