Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2017, 08:34

Pri bitke o Mósul boli zabité tisíce civilistov. Bojujúce strany to nepriznávajú

Zistenia priniesla agentúra AP.

Pri bitke o Mósul boli zabité tisíce civilistov. Bojujúce strany to nepriznávajú
Zdroj: Reuters

Pri záverečných deväťmesačných bojoch zameraných na oslobodenie severoirackého mesta Mósul z rúk džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) zahynulo 9-tisíc - 11-tisíc civilistov. Vyplýva to zo zistení tlačovej agentúry Associated Press (AP).

Ide o viac ako desaťnásobne vyššiu mieru civilných obetí v Mósule, než bola dosiaľ hlásená, informovala AP v stredu na základe vlastnej analýzy záznamov z irackých márnic.

Takýto celkový počet zabitých civilistov podľa agentúrnej správy bojujúce strany - teda Spojenými štátmi vedená medzinárodná koalícia proti IS, iracká vláda a samozvaný kalifát IS - nepriznávajú.

Iracké alebo koaličné sily sú zodpovedné za najmenej 3200 civilných obetí, ktoré si vyžiadali ich nálety alebo delostrelecké útoky v období od októbra 2016 do pádu IS v Mósule v júli 2017, píše AP, ktorá pri svojej analýze porovnávala zoznamy mŕtvych z márnic s rôznymi databázami od mimovládnych organizácií.

Koalícia, ktorá tvrdí, že nemá zdroje na to, aby do Mósulu vyslala vyšetrovateľov, priznáva zodpovednosť len za 326 zabitých civilistov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.