Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2017, 16:45

Estónska polícia rozposlala netradičné vianočné pohľadnice. Najhorších vodičov v nich vyzýva na dodržiavanie predpisov

Pohľadnice obsahujú výstrahy a informácie o smrteľných nehodách.

Estónska polícia rozposlala netradičné vianočné pohľadnice. Najhorších vodičov v nich vyzýva na dodržiavanie predpisov
Zdroj: REUTERS/Janis Laizans

Polícia v Estónsku rozoslala sedemsto vianočných pohľadníc najhorším vodičom v tejto pobaltskej krajine. Dúfa, že snímky havarovaných áut a štatistické údaje o cestných nehodách prinútia opakovane pristihnutých porušovateľov pravidiel k zmene správania za volantom. "Čierna" pohľadnica od polície sa podľa estónskych médií chápe ako výstraha.

Adresátmi sa totiž stali vodiči, ktorých strážcovia zákona počas roka prinajmenšom päťkrát pristihli pri nedodržiavaní pravidiel, najčastejšie v podobe prekročenia povolenej rýchlosti či jazdu pod vplyvom alkoholu, poznamenala agentúra Reuters.

Rebríček najhorších vodičov podľa serveru Err.ee vedie dvadsaťjedenročný mladík s dvadsaťjeden prehreškami na konte, ale medzi "najlepších dvadsať" sa dostali aj dvaja taxikári s cyklistickými rikšami.

"Tento rok pri cestných nehodách prišlo o život viac ako štyridsať ľudí," hovorí text na pohľadnici, ktorá neobsahuje žiadne obvyklé vianočné blahoželania.

Namiesto toho vyčíta, že vinou vodičov ignorujúcich dopravné pravidlá utrpelo zranenia vyše trinásť stoviek ľudí, a vyzýva adresáta, aby urobil všetko pre to, aby sa cesty stali bezpečnejšími. "Verte nám, vaši príbuzní a priatelia si želajú to isté," dodáva text.

Akciu s "čiernymi" vianočnými pohľady podnikajú policajti v Estónsku od roku 2011 ako jedno z opatrení, ktoré má pomôcť znížiť počet smrteľných nehôd v krajine s 1,3 miliónom obyvateľov. Ešte pred desiatimi rokmi na estónskych cestách umieralo do dvesto ľudí ročne. Podľa štatistík ubudlo aj alkoholu za volantom: zo 17 920 prípadov v roku 2007 na 6 100 v tomto roku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.