Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2017, 16:44 Aktualizované dňa 30.12.2017 o 20:27

V Rusku zatkli muža obvineného z výbuchu v supermarkete v Petrohrade

Pri útoku utrpelo zranenia 13 ľudí.

V Rusku zatkli muža obvineného z výbuchu v supermarkete v Petrohrade
Zdroj: REUTERS/Anton Vaganov

Ruská hlavná domáca bezpečnostná služba (FSB) v sobotu oznámila, že zatkla muža podozrivého zo spôsobenia stredajšieho výbuchu v supermarkete v Petrohrade.

Pri útoku v priestore so skrinkami, kde si zákazníci odkladajú tašky, utrpelo zranenia 18 ľudí. Aktuálne informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Federálna bezpečnostná služba (FSB) oznámila zatknutie prostredníctvom ruských tlačových agentúr, ale neuviedla totožnosť podozrivého, ani ďalšie podrobnosti o motíve jeho činu. FSB dodala, že podozrivý zorganizoval a vykonal útok sám, "na vlastnú päsť".

V piatok sa k bombovému útoku prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS), uviedla americká skupina SITE, ktorá monitoruje vyhlásenia IS na internete. Avšak člen bezpečnostného výboru v dolnej komore ruského parlamentu spochybnil tvrdenie IS a dodal, že išlo zrejme len o pokus džihádistov dosiahnuť publicitu a vylepšiť si povesť po porážke v Sýrii aj Iraku.

FSB uviedla, že podozrivého odovzdala Vyšetrovaciemu výboru, najvyššie postaveného vyšetrovaciemu orgánu v Rusku. FSB sa zvyčajne sama zaoberá podozrivými teroristami a odovzdanie muža môže naznačovať, že mal iné motívy činu než terorizmus.

Ruská tlačová agentúra Interfax v sobotu napísala, že podozrivým je 35-ročný obyvateľ Petrohradu, ktorý je podľa svojich slov členom tajného hnutia a užíva drogy.

Ruský prezident Vladimir Putin označil explóziu v petrohradskom supermarkete za teroristický útok a dodal, že bezpečnostných službám nariadil, aby podozrivých na mieste zabili, ak budú klásť pri zatýkaní odpor.

Podľa skorších správ v skrinke, kde si zákazníci odkladajú tašky, sa nachádzalo výbušné zariadenie obsahujúce 200 gramov trhaviny. Nálož bola plná kovových dielov, aby napáchala čo najväčšie škody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.