Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.01.2018, 15:51

Poplach v Pobaltí. Američania ukázali video z blízkeho stretnutia stíhačiek F-15 s ruskými strojmi

Nahrávka ukazuje poplach na základni, expresné obliekanie stíhačov a stretnutie s ruskými lietadlami.

Poplach v Pobaltí. Američania ukázali video z blízkeho stretnutia stíhačiek F-15 s ruskými strojmi
Zdroj: Youtube

Americké letectvo zverejnilo doteraz neznáme video z dvoch decembrových vzletov stíhačiek F-15 k ruským strojom Su-30, ktoré sa pohybovali nad Baltom. Nahrávka ukazuje poplach na základni, expresné obliekanie stíhačov a stretnutie s ruskými lietadlami.

Prvý incident sa odohral vlani 23. novembra, druhý 13. decembra. Ruské stroje sa síce pohybovali v medzinárodnom vzdušnom priestore, podľa Američanov však neoznámili letový plán a nekomunikovali, takže k nim zo základne v litovskom Šiauliai vzlietli americké stíhačky.

Ruské ministerstvo obrany teraz uviedlo, že lietadlá Su-30 sa nad neutrálnymi vodami Baltu zúčastnili cvičnej misie, nenarušili hranice cudzích štátov a ich posádky dodržali medzinárodné pravidlá pre pohyb vo vzdušnom priestore, píše web RBK.

Štarty k mlčiacim ruským lietadlám sú pre aliančných pilotov zaisťujúcich ochranu vzdušného priestoru pobaltských štátov rutinné záležitosti. "Schopnosť zadržať lietadlo je pre NATO dôležitá, je to vlastne hlavný cieľ vzdušnej misie v Pobaltí: Zabezpečiť suverenitu vzdušného priestoru pobaltských štátov," uviedol veliteľ 493. stíhacej perute plukovník Cody Blake.

Jeho muži budúci týždeň v Litve balia kufre, namiesto nich nastúpia Dáni. Pri strážení neba nad Estónskom, Lotyšskom a Litvou sa od roku 2004 vystriedalo celkom trinásť členských krajín Aliancie, dvakrát tam pôsobili aj české Gripeny. Pobaltské krajiny od ruskej anexie Krymu žijú v obavách z možnej ruskej agresie. NATO minulý rok vyslalo do pobaltských štátov a Poľska medzinárodné jednotky, ktoré majú spomínané krajiny uistiť, že NATO ich v prípade núdze nenechá napospas.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.