StoryEditor

Amerika zamrzla. V niektorých častiach namerali aj mínus štyridsať stupňov

07.01.2018, 13:00
Populárne lyžiarske stredisko muselo napriek ideálnym podmienkach uzavrieť svah. Teplota je príliš nízka.

Po prívaloch snehu, ktoré si vyžiadali asi dve desiatky ľudských životov, ochromilo severovýchod a stredozápad Spojených štátov v sobotu extrémne mrazivé počasie. Podľa agentúry AP postihlo okolo 100 miliónov ľudí.

V štáte New Hampshire na hore Mount Washington, ktorá je so svojimi 1990 metrami najvyššie položeným bodom severovýchodu USA, klesla teplota vzduchu na mínus 38 stupňov Celzia. Vzhľadom k víchrici, dosahujúcej 159 kilometrov za hodinu a v nárazoch až 180 kilometrov za hodinu, bola pocitová teplota na mieste mínus 69 stupňov Celzia, uviedol podľa agentúry Reuters meteorologický ústav.

Mrazy komplikujú obyvateľom severovýchodného pobrežia USA upratovanie snehu a ľadu, ktorý po sebe zanechala tento týždeň snehová búrka. Varovanie pred extrémne nízkymi teplotami platí v rozsiahlom páse od Nového Anglicka cez Pensylvániu po Ohio.

Killington, známe lyžiarske stredisko v štáte Vermont, bolo v sobotu uzavreté, hoci snehové podmienky sú skvelé. Pocitová teplota na svahoch totiž klesla na mínus 46 stupňov Celzia.

"Jednoducho je príliš veľká zima na to, aby sme na svahy poslali ľudí," napísalo stredisko na svojich webových stránkach.

New York očakáva rekordy

Meteorológovia oznámili, že v pondelok by mal začať odmäk. Predtým sa ale situácia na severovýchode Spojených štátov zrejme ešte zhorší a vo viac ako 30 mestách by mohli zaznamenať v noci na dnes rekordne nízke teploty. New York a Boston sú medzi mestami, kde môžu padnúť rekordy, uviedla agentúra Reuters.

V sobotu k najchladnejším americkým obciam patrili Cotton a Embarrass v Minnesote, kde namerali mínus 39 stupňov Celzia.

Newyorské Kennedyho letisko sa stále nespamätalo zo snehovej búrky, ktorá ho vo štvrtok a v piatok uzavrela. V sobotu lety naďalej naberali meškania, situáciu navyše skomplikovala kolízia, pri ktorej krídlo lietadla spoločnosti China Southern odrazilo chvost lietadla firmy Kuwait Airlines. Na letisku bolo navyše v sobotu nameraných mínus 13 stupňov Celzia, čo je rekordne nízka teplota pre 6. január.

V mestách Providence a Newport v štáte Rhode Island nemocnice prijali najmenej 40 ľudí so zraneniami a ďalšími problémami spôsobenými nepriaznivým počasím, vrátane infarktov, omrzlín, ale aj poranenie, ktoré si ľudia spôsobili pri odhadzovaní snehu.

 

01 - Modified: 2023-02-07 20:17:00 - Feat.: - Title: V siedmich okresoch môže v noci klesnúť teplota na mínus dvadsať stupňov Celzia 02 - Modified: 2023-02-08 08:07:49 - Feat.: - Title: Zimné retro: Bundy po súrodencoch, pletené rukavice a otepľovačky. V tomto sme kedysi chodili do hôr 03 - Modified: 2023-02-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Kde sa ohriať v zime? Pozrite si päť tipov na dovolenku pri mori, ktorá vás nezruinuje 04 - Modified: 2023-02-06 13:43:17 - Feat.: - Title: Maličkosť, ktorá môže vyjsť motoristov v zime draho. Nehrozí vám pritom iba pokuta 05 - Modified: 2023-02-07 12:44:55 - Feat.: - Title: Úzkosť z dojazdu a sledovanie teploty. Majiteľ opísal život v krajine plnej elektromobilov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. február 2023 14:01