11.01.2018, 19:02

Kim Čong-un je prefíkaný politik, prvé kolo na Kórejskom polostrove vyhral, vyhlásil Putin

Podľa ruského prezidenta by po vyriešení tejto úlohy mal severokórejský režim prejsť k dialógu o denuklearizácii polostrova.

Kim Čong-un je prefíkaný politik, prvé kolo na Kórejskom polostrove vyhral, vyhlásil Putin
Zdroj: Reuters

Severokórejský vodca Kim Čong-un je prefíkaný dospelý politik, prvé kolo napätej situácie na Kórejskom polostrove vyhral. V Moskve to dnes vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin. Kim podľa neho "vyriešil strategickú úlohu KĽDR".

Podľa Putina by po vyriešení tejto úlohy mal severokórejský režim prejsť k dialógu o denuklearizácii polostrova. Krízu vyriešia len rokovania, povedal kremeľský vodca. Je presvedčený, že Kim "má teraz samozrejme záujem situáciu vyriešiť, urovnať, upokojiť".

V HNtelevízii si pozrite rozhovor o severokórejskej kríze s riaditeľom programu Bezpečnosť a obrana zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jurajom Krúpom z decembra minulého roka:

​Severná Kórea je vystavená tvrdej kritike medzinárodného spoločenstva kvôli raketovému a jadrovému programu, vďaka ktorému sa Pchjongjang označuje za "jadrovú mocnosť" a hrozí útokom na Spojené štáty.

Bezpečnostná rada OSN prijala už niekoľko rezolúcií odsudzujúcich severokórejské ambície, ktoré podpísalo aj Rusko. Podľa Kima sú jadrové zbrane namierené len na USA, Rusko ani Čínu neohrozujú.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.