Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 11:23

Falošný profesor v Poľsku obťažoval študentky 40 rokov. Stačil mu biely plášť

Hoci podvodník v školstve nikdy nepôsobil, na univerzitách nebudil najmenšie podozrenie.

Falošný profesor v Poľsku obťažoval študentky 40 rokov. Stačil mu biely plášť
Zdroj: Reuters

V Poľsku vyvolal rozruch prípad z Poznane, kde falošný profesor - v skutočnosti 73-ročný penzista - na miestnych univerzitách obťažoval stovky študentiek pod zámienkou "vedeckých experimentov". Podľa sudkyne došlo aj na znásilnenie.

V čase, keď falošný vedec stál pred súdom, bola už väčšina prípadov premlčaná, a tak si má odpykať šesť rokov a šesť mesiacov za mrežami. Proces sa odohral za zatvorenými dverami, novinári boli prizvaní až na vynesenie rozsudku.

"Keď o prípade informovali médiá, polícii sa prihlásilo takmer 430 žien, ktoré boli v styku s falošným profesorom. Ukázalo sa, že Janusz K. obťažoval ženy pod zámienkou výskumu už 40 rokov!" Napísal denník Gazeta Wyborcza.

Na falošného profesora sa prišlo až v roku 2015, kedy sa na políciu obrátila jedna zo zneužitých žien. Opísala, že muž vydávajúci sa za profesora antropológie ju najprv požiadal, aby v jednej z prázdnych učební vyplnila dotazník, a potom ju pod zámienkou "výskumu" prinútil k istým sexuálnym aktivitám. Podozrivého sa podarilo zatknúť o tri týždne neskôr, kedy sa na univerzitu znovu vypravil.

Hoci podvodník v školstve nikdy nepôsobil, na univerzitách nebudil najmenšie podozrenie. Stačilo, aby si navliekol biely plášť, predstavil sa ako profesor a požiadal vyhliadnutú študentku, aby sa do výskumu zapojila. Máloktorá si ho trúfla odmietnuť. Od dotazníkov prechádzal k tomu, že lepil na telo papieriky, údajne kvôli meraniu teploty. Často dotyčnú prinútil k rôznym sexuálnym aktivitám. Podľa sudkyne si počínal čoraz odvážnejšie, došlo aj na znásilnenie.

V súdnej sieni obvinený pôsobil dojmom, že sa sotva drží na nohách. Tvár si zakryl chirurgickou maskou a tmavými okuliarmi. Pri vynášaní verdiktu vzlykal, pred novinármi opakoval, že je nevinný a ako rozprávky zľahčoval svedectvo žien, ktoré proti nemu vypovedali. Zatiaľ podľa denníka nie je jasné, či sa odsúdený proti verdiktu odvolá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.