Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 11:46

Briti druhé referendum nechcú. Hlasovali by v ňom však za zotrvanie v Únii

Prieskum reaguje na vyjadrenia Nigela Faragea.

Brexit
Zdroj: Reuters

Väčšina Britov si neželá prípadné ďalšie referendum o členstve Británie v Európskej únii.

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti ComRes pre dnešné vydanie denníka Daily Mirror, ktorý si nechal prieskum zadať po tom, čo bývalý predseda protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage v televíznom rozhovore prekvapivo nadniesol možnosť konania nového referenda. Ak by sa druhé referendum konalo, tesná väčšina ľudí by sa podľa prieskumu vyslovila za zotrvanie Británie v EÚ.

​Britániu a Európu predvlani v júni šokovali výsledky referenda, v ktorom sa 52 percent občanov vyslovilo pre odchod krajiny z EÚ. Mnoho Britov je však zaskočených zložitosťou odchodu a zneistených možnými ekonomickými vplyvmi brexitu. Protieurópsky tábor sa zase obáva príliš "mäkkého" brexitu, ktorý by zachoval niektoré zásadné väzby na EÚ.

Nigel Farage, ktorý bol jednou z hlavných tvárí kampane za odchod krajiny z EÚ, vo štvrtkovom rozhovore s televíznou stanicou Channel Five prezradil, že sa zaoberá myšlienkou druhého referenda. V ňom by sa podľa neho občania jasnejšie vyslovili pre brexit, a zmietli by tak zo stola pochybnosti, či išlo o správne rozhodnutie. "Myslím, že keby sme mali druhé referendum o členstvo v EÚ, zniesli by sme to zo sveta na generáciu," poznamenal Farage.

Jeho úvahy o druhom referende však odmieta 51 percent Britov, píše dnes Daily Mirror. Ak by však Briti k referendu museli, výsledky by zrejme boli úplne v rozpore s Farageovými predstavami. Päťdesiatjeden percent občanov by sa totiž podľa prieskumu vyslovilo pre zotrvanie v EÚ, zatiaľ čo pre brexit by hlasovalo len 43 percent. Šesť percent je nerozhodných.

Volanie po vypísaní druhého referenda sa častejšie ozýva z tábora proeurópsky zmýšľajúcich britských politikov, ktorí veria, že Briti by tentoraz boli lepšie informovaní, hlasovali by s väčším rozmyslom a nakoniec by sa vyslovili za zachovanie členstva v EÚ.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.