Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2018, 11:19

Podnestersko chce "rozvod" s Moldavskom. Za príklad dávajú rozpad Československa

Zástupcovia Podnesterska sa tak mali vyjadriť na rokovaní Rady Európy.

Podnestersko chce "rozvod" s Moldavskom. Za príklad dávajú rozpad Československa
Zdroj: Wikimedia

Moldavský separatistický región Podnestersko navrhuje Kišiňovu civilizovaný rozvod po vzore Českej republiky a Slovenska. V správe o parížskom rokovaní Parlamentného zhromaždenia Rady Európy venovanom európskym konfliktom to dnes napísal moldavský spravodajský server NOI.

Návrh na riešenie zdĺhavého konfliktu medzi Moldavskom a separatistickým Podnesterskom, proruskou enklávou podporovanou vojensky Moskvou, navrhol v Paríži podnesterský "minister zahraničia" Vitalij Ignatjev.

"Skúsenosť urovnania medzištátnych vzťahov Česka a Slovenska potvrdzuje, že odmietnutie násilného prežívania umelých konštrukcií môže byť významným podnetom vzájomne výhodnej spolupráce na rovnoprávnom základe," zdôraznil server z Ignaťjevovho prejavu.

Ruskojazyčná enkláva na východe Moldavska pozdĺž Dnesteru sa odtrhla od Moldavska po rozpade ZSSR na začiatku 90. rokov, keď separatistov aktívne podporili ruskí vojaci. Konflikt s Kišiňovom pripravil o život 1500 ľudí. Moskva v regióne odvtedy udržiava asi 1000 svojich vojakov. Výzvy Kišiňova, aby ruskí vojaci odišli, Rusko odmieta s tým, že chráni ruskú menšinu.

V podnesterskom regióne, kde žije asi pol milióna ľudí, vyústili podľa moldavských médií separatistické snahy vo volanie po spojení s Ruskom. Samo Podnestersko a jeho sponzori v Moskve naopak vinia Moldavsko zo snahy o pripojenie ku kultúrne a jazykovo blízkemu Rumunsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.