Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2018, 18:56 Aktualizované dňa 18.01.2018 o 22:04

Polícia varuje pred orkánom, horský priechod Čertovica je úplne uzatvorený

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal dnes výstrahu pred silným vetrom.

Polícia varuje pred orkánom, horský priechod Čertovica je úplne uzatvorený
Zdroj: TASR/AP

Slovenská polícia varuje pred orkánom. V príspevku na sociálnej sieti Facebook informuje, že horský priechod Čertovica je úplne uzatvorený.

Orkán má zasiahnuť v najbližších hodinách nasledujúce okresy Slovenska: Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno.

Výstrahu pred silným vetrom vydal dnes Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Pred vetrom na horách je dokonca v platnosti výstraha druhého stupňa. Varovanie platí od štvrtkového (18.1.) popoludnia do piatkového (19.1.) rána.

Zdroj: SHMÚ

​V HNtelevízii si pozrite, aké počasie nás čaká v najbližších dňoch:

Orkán vyčíňal vo viacerých krajinách Európy

Problémy, ktoré v západnej Európe - najmä v Belgicku, Holandsku a Nemecku - spôsobil orkán Friederike, sa postupne presúvajú smerom na východ.

Prudký nárazový vietor sprevádzaný miestami i snehovými zrážkami vyčíňa vo viacerých lokalitách Poľska i Českej republiky.

Vážne problémy spôsobuje energetikom, cestárom, ale narušuje i plynulosť železničnej a leteckej dopravy.
V Poľsku hlásia tisícky ľudí bez elektrickej energie, či "odviate autobusy v priekopách", vyplýva z informácií spravodajskej televízie TVN24.

Výpadky dodávok elektriny zaznamenal od západu smerom na východ postupne aj český ČEZ. Vo štvrtok okolo 21.00 h registrovali v ČR okolo 60 porúch energetickej siete, bez dodávok elektriny bolo asi 30-tisíc odberných miest, čo je však o 10-tisíc menej ako o dve hodiny skôr.

Situácia by sa však podľa predpovedí meteorológov mala postupne zlepšovať.

Počet obetí stúpol

Pre vyvrátené stromy na železničných tratiach sú viaceré z nich v súčasnosti mimo prevádzky. Na odstránení prekážok sa intenzívne pracuje.

To isté platí aj o cestných komunikáciách, hlavne na severe ČR, kde zrejme až do piatka zostane neprejazdný necelé dva kilometre dlhý úsek cesty Česká Lípa-Horní Libchava.

Počet obetí orkánu Friederike sa podľa dostupných informácií zvýšil medzičasom na 11. Iba v Nemecku si vyžiadal podľa aktualizovaných správ internetového vydania denníka Bild i tlačovej agentúry DPA už najmenej šesť životov, v Holandsku zahynuli traja ľudia, v Belgicku a Taliansku registrujú naďalej po jednej obeti.

Popri vážnych komplikáciách prepravcov je na východe Nemecka okolo 65-tisíc domácností bez elektrickej energie. Nemecké železnice avizovali na piatok obnovenie dočasne pozastavenej prevádzky, avšak s istými lokálnymi obmedzeniami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.