Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2018, 11:38

Soros v Davose kritizoval Trumpa. Varoval pred zánikom civilizácie

Lídri ako Donald Trump či Kim Čong-un sú podľa Sorosa ochotní riskovať aj jadrovú vojnu, len aby sa udržali pri moci.

Soros v Davose kritizoval Trumpa. Varoval pred zánikom civilizácie
Zdroj: Reuters

Americký finančník maďarského pôvodu George Soros na Svetovom ekonomickom fóre v Davose varoval pred zánikom civilizácie. Na štvrtkovej večeri kritizoval Trumpa, veľké internetové spoločnosti, kryptomenu Bitcoin aj bavorskú Kresťansko-sociálnu úniu (CSU), informovali agentúry AFP a DPA.

Osemdesiatsedemročný Soros opäť neostal nič dlžný svojej povesti ostrého kritika mnohých vlád, vrátane administratívy amerického prezidenta Trumpa. "V USA by Trump rád zriadil štát mafie, ale nepodarí sa mu to. Stojí proti tomu ústava, ďalšie inštitúcie a živá občianska spoločnosť," povedal Soros.

Všetko pre moc
"Ale v stávke nie je len prežitie otvorenej spoločnosti, ale civilizácie ako takej," vyhlásil Soros. Dôvodom je podľa neho vzostup vodcov, ako sú Kim Čong-un v Severnej Kórei alebo práve Trump v USA.

Obaja sú podľa neho zjavne ochotní riskovať aj jadrovú vojnu, len aby sa udržali pri moci. Napriek tomu Soros Trumpovu vládu označil za "dočasný fenomén", ktorý skončí najneskôr v roku 2020, "alebo dokonca skôr".

Soros ďalej varoval napríklad pred dôsledkami klimatických zmien a pred veľkými internetovými spoločnosťami, ako sú Facebook a Google, v ktorých vidí "stále mocnejšie monopoly", ktoré môžu byť v pokušení opierať sa o autoritárske režimy.

Stranícky systém v Európe
Nakoniec môže vzniknúť "totalitná sieť, akú si nedokázali predstaviť ani Aldous Huxley alebo George Orwell" vo svojich románoch Koniec civilizácie a 1984.

Soros vyzval tiež k potrebe reformy straníckych systémov v Európe. Ako problémový príklad uviedol bavorskú Kresťansko-sociálnu úniu (CSU), ktorá bola podľa neho po vzniku populistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD) nútená posunúť sa ďalej doprava, čím sa medzi CSU a sesterskú CDU kancelárky Angely Merkelovej podľa neho vytvoril neprekonateľná priekopa.

"Nemecký stranícky systém tak bude do značnej miery nefunkčné, kým sa CDU a CSU nerozdelia," domnieva sa Soros.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.