Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2018, 00:00

Turci postavia „nový“ Bospor, ekológovia hovoria o hrozbe

Plánovaná vodná cesta vedená súbežne Bosporským prielivom by mala uľahčiť tamojšej preťaženej dopravnej trase. Megaprojekt je však spojený s mnohými rizikami.

Turci postavia „nový“ Bospor, ekológovia hovoria o hrozbe
Zdroj: Reuters

Blízko jazera Küçükçekmece na okraji európskej časti Istanbulu sa rozkladajú vykopávky starobylého prístavu Bathonea. Polorozpadnuté murivo z byzantskej éry, keď bol Istanbul ešte Carihradom, je cenným svedkom starých časov. Nie však nadlho.


Osud Bathoney už sa zdá už spečatený. Čoskoro zmizne pod vodou kvôli novému obrovskému projektu. Nový istanbulský kanál spojí vody Čierneho a Marmarského mora, takže uľahčí preťaženej Bosporskej úžine.


Bospor je jednou z najvyužívanejších námorných trás sveta. Ročne prepláva prielivom, ktorý tvorí hranicu medzi Európou a Áziou, zhruba 56-tisíc plavidiel. Asi štyrikrát viac, než putuje egyptským Suezom. V mieste sú silné prúdy a lode musia obratne manévrovať. Preto je Bospor aj jednou z najnebezpečnejších trás. Stúpenci stavby argumentujú tým, že nový prieplav zložitú situáciu výrazne zlepší. Lenže s plánom sa spájajú i početné obavy. Čo je v stávke?


Nočná mora pre prírodu
Z európskej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.