Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 19:01

V Južnom Sudáne hrozí najhoršia utečenecká kríza od genocídy v Rwande

Konflikt vyhnal z domovov až tretinu tamojšieho obyvateľstva.

V Južnom Sudáne hrozí najhoršia utečenecká kríza od genocídy v Rwande
Zdroj: Reuters/Goran Tomasevic

V Južnom Sudáne hrozí najhoršia utečenecká kríza v Afrike od genocídy v Rwande v roku 1994, varovali vo štvrtok Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Boje v krajine vyhnali zo svojich domovov tretinu tamojšieho obyvateľstva. Očakáva sa, že počet utečencov z Južného Sudánu do konca roka dosiahne tri milióny, uvádza sa vo vyhlásení oboch organizácií OSN, z ktorého citovala agentúra DPA.

"Cena za konflikt v Južnom Sudáne dosiahla obrovské rozmery. Ak sa vojna neskončí, počet utečencov sa v roku 2018 zvýši z dva a pol na tri milióny," uviedol vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi.

Viac ako milión utečencov z Južného Sudánu už prijala susedná Uganda. Obyvatelia z tejto najmladšej krajiny sveta utiekli tiež do Sudánu, Kene, Etiópie, Konžskej demokratickej republiky a Stredoafrickej republiky.

Vojnu v Južnom Sudáne rozpútalo v roku 2013 rozhodnutie prezidenta Salvu Kiira prepustiť svojho zástupcu Rieka Machara. Boje sa vedú najmä pozdĺž etnických hraníc medzi silami lojálnymi Kiirovi, ktorý pochádza z etnickej skupiny Dinka, a silami lojálnymi Macharovi, ktorý je z menšinového kmeňa Nuerov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.