Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 19:47

Novinári agentúry Reuters ostávajú vo väzbe. Mjanmarský súd im zamietol kauciu

Novinári boli obžalovaní za porušenie štátneho tajomstva.

Súd v Mjanmarsku zamietol vo štvrtok žiadosť dvoch novinárov agentúry Reuters, ktorých v januári obžalovali z porušenia štátneho tajomstva, o prepustenie na kauciu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Právnik oboch novinárov na súde uviedol, že dokumenty, nájdené podľa polície pri zatknutí v ich vlastníctve, obsahovali informácie, ktoré už boli predtým zverejnené v novinových článkoch.

Miestnych novinárov Wa Lone (31) a Ťjo Sou U (27) zadržali vlani 12. decembra v jednej z okrajových štvrtí Rangúnu. Polícia ich prehľadala, pričom našla dve tajné vojenské správy a doklad o pobyte v Jakchainskom štáte, odkiaľ od augusta masovo utekajú príslušníci moslimskej menšiny Rohingov. Obom hrozí trest do 14 rokov väzenia.

Termín ďalšieho vypočutia bol stanovený na 6. februára.

Mjanmarské ministerstvo pre informácie už skôr uviedlo, že novinári boli zadržaní na základe zákona, ktorý bol prijatý v roku 1923, keď bolo Mjanmarsko, známe aj ako Barma, provinciou Britskej Indie.

Na prepustenie novinárov vyzvala samotná agentúra Reuters, ako aj viacero ďalších médií, novinárskych a ľudskoprávnych organizácií.

Niekdajšia líderka boja za demokraciu v Mjanmarsku Aun Schan Su Ťij je obviňovaná z potláčania slobody tlače, odkedy sa jej Národná liga za demokraciu v roku 2016 de facto ujala moci v krajine.

V roku 2017 bolo v Mjanmarsku zadržaných najmenej 11 novinárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.