Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2018, 00:00

V Stredozemnom mori sa začala akcia Themis. Má zastaviť teroristov

V Stredozemnom mori sa začala akcia Themis. Má zastaviť teroristov
Zdroj: Reuters

Agentúra Frontex začala veľkú operáciu v Stredozemnom mori. Jej cieľom je odhaliť pašerákov ľudí, ale tiež zamedziť vstupu teroristov do Európy. Interpol v uplynulých dňoch varoval, že niektorým radikálom sa už do krajín Únie podarilo dostať a môžu plánovať teroristické útoky. Talianske úrady to spochybňujú. Agentúra pre ochranu vonkajších hraníc Európskej únie Frontex začala operáciu Themis v utorok ráno. Meno dostala podľa bohyne z gréckej mytológie Themis.

Išlo o bohyňu zákonného poriadku medzi ľuďmi a prírodou. Pre zaistenie bezpečnosti v stredomorských vodách teda ide o veľmi trefné meno. Akcia Frontexu sa navyše nebude zameriavať len na patrolovanie v Stredozemnom mori. Autori operačného plánu brali do úvahy aj aktuálny vývoj na bojiskách v Sýrii a Iraku. Stúpenci Islamského štátu tu prišli o väčšinu územia a podľa bezpečnostných expertov sa môžu stovky z nich pokúsiť o cestu do Európy, píše The Telegraph.
Frontex preto bude pracovať aj s aktuálnymi informáciami od tajných služieb jednotlivých členských krajín Únie. Pomoc prisľúbili aj líbyjské úrady. Práve z brehov Líbye do Európy vypláva najviac pašeráckych plavidiel. Lode európskej agentúry sa budú pohybovať po celom Stredozemnom mori vrátane vôd Alžírska, Tuniska, Líbye a Egypta.

Varovanie Interpolu
„Musíme do celej akcie vložiť oveľa väčšie úsi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.