Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 21:59

Stiedanie zimného a letného času škodí zdraviu. V EÚ sa pokúsia o jeho zrušenie

Európsky parlament bude hlasovať o návrhu uznesenia, ktoré ho požaduje zrušiť.

Stiedanie zimného a letného času škodí zdraviu. V EÚ sa pokúsia o jeho zrušenie
Zdroj: Reuters

Európsky parlament (EP) bude vo štvrtok 8. februára hlasovať počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu o návrhu uznesenia, ktoré požaduje zrušenie striedania letného a zimného času.

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH), ktorá sa v EP tejto téme dlhodobo venuje, povedala, že podľa najnovších vedeckých štúdií striedanie času, ktoré sa robí dvakrát za rok, nemá žiadne pozitívne účinky na ekonomiku.

Posúvanie hodinových ručičiek naopak škodí ľudskému zdraviu, poľnohospodárstvu a spôsobuje viac dopravných nehôd.

Ušetrili by sa miliardy eur

"Odhady priamych a nepriamych nákladov len na zdravotné následky každoročnej zmeny času v členských štátoch EÚ sa vyšplhali až na 131 miliárd eur. To je takmer toľko, ako ročný rozpočet na fungovanie európskych inštitúcií," zdôraznila Záborská.

Podľa nej ak poslanci na budúci týždeň schvália predložený návrh uznesenia, zvýšia politický tlak na Európsku komisiu, aby navrhla novelu smernice, ktorá by raz a navždy zrušila striedanie času v celej EÚ.

"Už v roku 2015 sme vytvorili pracovnú skupinu poslancov, ktorá sa venuje tejto téme. Minulý rok sme zorganizovali aj odbornú konferenciu pre kolegov v parlamente a pre zástupcov verejnosti. Záver bol jednoznačný: striedanie času je prežitok z minulosti, ktorý treba zrušiť," uviedol predseda právneho výboru EP (JURI) Pavel Svoboda.

Ten je v EP na čele iniciatívy za zrušenie striedania letného a zimného času.

Spúšťač chorôb

Podľa nedávneho výskumu deviatich európskych univerzít, podľa ktorého zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 percent Európanov. Patria k nim únava, ospalosť a dezorientácia, poruchy trávenia, migrény a depresie, výnimočne aj infarkty.

Ťažkosti zažívajú aj ľudia postihnutí autizmom. Neprirodzená zmena spánkového rytmu môže pôsobiť aj ako spúšťač geneticky podmienených chorôb, ako sú obezita či cukrovka.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.