Polícia Slovenskej republikyIlustračná snímka: Facebook Polície Slovenskej republiky
StoryEditor

Slovákov podozrivých z vraždy na Písecku by malo Rumunsko vydať v najbližších dňoch

03.02.2018, 13:08
Slovenská dvojica je obvinená z vraždy manželského páru v českom Písecku.

Dvojica zo Slovenska, ktorá je podozrivá z januárovej dvojnásobnej vraždy manželov na Písecku, by mala byť odovzdaná Českej republike do desiatich dní od kladného rozhodnutia rumunských orgánov.

Vydanie by malo prebehnúť do 10 dní

Odmietnuť vydanie na základe európskeho zatýkacieho rozkazu úrady môžu len z niekoľkých málo dôvodov, napríklad keby bola dvojica za rovnaký čin stíhaná v inom štáte.

Vyplýva to z vyjadrení ministerstva spravodlivosti ČR. O tom, že boli podozriví zadržaní v Rumunsku, informovala juhočeská polícia.

"Ak príslušný súdny orgán právoplatne rozhodne o tom, že osoba bude na základe európskeho zatýkacieho rozkazu odovzdaná, je nutné osobu odovzdať vyžadujúcemu štátu najneskôr do desiatich dní od právoplatnosti rozhodnutia o odovzdaní," uviedol Jakub Riman z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti ČR.

Lehota môže byť predĺžená, ak odovzdaniu bránia neovplyvniteľné okolnosti. Možno ho napríklad odložiť, ak by tomu bránil zdravotný stav odovzdávaného.

Riman dodal, že na rozdiel od vydávacích konaní z krajín mimo Európskej únie nie je ministerstvo spravodlivosti v tomto prípade účastníkom konania. Odovzdanie na základe európskeho zatýkacieho rozkazu sa uskutočňuje na úrovni súdov oboch štátov.

Podozriví zadržaní v Rumunsku

Zavraždených manželov našiel 8. januára v ich mobilnom dome blízko obce Záhoria na Písecku ich syn. päťdesiatdeväťročného muža a jeho o päť rokov mladšiu manželku útočníci dobodali nožom.

Polícia koncom januára uviedla, že podozrení z dvojnásobnej vraždy boli zadržaní v Rumunsku a že ide o muža a ženu zo Slovenska.

Podľa hovorcu juhočeských policajtov Jiřího Matznera zatiaľ k prípadu nie sú k dispozícii ďalšie informácie.

Námestník juhočeského policajného riaditeľa Miloslav Krejčí v stredu uviedol, že všetky žiadosti ohľadom vydanie podozrivých boli doručené rumunskej strane.

01 - Modified: 2023-02-03 15:13:36 - Feat.: - Title: Pavel vyzdvihol dobré vzťahy Česka a Slovenska, vidí však aj rozdiely. Poukázal na postoj Slovákov k Rusku 02 - Modified: 2023-02-03 13:48:50 - Feat.: - Title: Poľsko má dôvody, prečo je k Rusku tak nekompromisné, reaguje Pavel na výroky Dudu o železnej opone 03 - Modified: 2023-02-03 12:57:42 - Feat.: - Title: Novozvolený Petr Pavel má k Maďarsku pozitívny vzťah, kritizuje však Orbánove názory 04 - Modified: 2023-02-03 12:32:19 - Feat.: - Title: Slovensko chcem navštíviť hneď po inaugurácii, nebudem strácať čas, povedal Petr Pavel 05 - Modified: 2023-02-02 23:00:45 - Feat.: - Title: Česká skupina čelí finančným problémom. Investície má aj v Tatrách a Bratislave
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. február 2023 06:24