Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2018, 18:39

Dovolenkový raj má problémy. Na Maldivách vyhlásili výnimočný stav

V ostrovnej krajine pretrváva politická kríza.

Dovolenkový raj má problémy. Na Maldivách vyhlásili výnimočný stav
Zdroj: TASR/Reuters

Maldivská vláda dnes vyhlásila na 15 dní výnimočný stav. Informovala o tom maldivská ministerka spravodlivosti Azim Šakúrová.

K tomuto kroku vláda pristúpila po tom, čo sa vzoprela rozhodnutiu najvyššieho súdu a odmietla prepustiť deväť väznených predstaviteľov opozície.

Tým sa prehĺbila politická kríza medzi prezidentom a súdnou mocou v krajine. Ministerka vyhlásila výnimočný stav v prejave v štátnej televízii.

Spojené štáty vzápätí vyzvali maldivskú vládu a armádu, aby rešpektovali zákony. "Amerika stojí za maldivskými ľuďom. Maldivská vláda a armáda musia rešpektovať zákony, slobodu slova a demokratické inštitúcie. Svet vás sleduje," uviedla na Twitteri americká Národná bezpečnostná rada.

Prekvapivé rozhodnutie maldivského najvyššieho súdu, ktoré padlo minulý týždeň a nariadilo vláde prepustiť opozičných vodcov, vyvolalo napätie medzi prezidentom Jamínom Abdal Gajúmom a najvyššiou justičnou inštanciou.

Do ulíc hlavného mesta Malé vyšli protestujúci a vláda nechala rozmiestniť vojakov pred budovou parlamentu, aby zabránila poslancom v zasadnutí.

Medzi tými, kto by mali byť podľa rozhodnutia súdu prepustení, je aj bývalý prezident Maldív.

Maledivy sa pred desiatimi rokmi stali pluralitnou demokraciou po desaťročiach autokratickej vlády. Krajina ale stratila mnoho demokratických výdobytkov potom, čo bol v roku 2013 zvolený za prezidenta Jamín Abdal Gaju.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.