Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2018, 22:23

V Holandsku objavili originál slávneho maliara

Originálna maľba holandského maliara Jana Steena bola roky v depozitári.

Holandskí historici umenia zo slávneho múzea Mauritshuis v Haagu "objavili" obraz slávneho holandského majstra sedemnásteho storočia.

Pri prípravách na novú výstavu totiž zistili, že v depozitári roky bez povšimnutia visel na miesto kópie z osemnásteho storočia originál od Jana Steena, informoval server nrc.nl.

Obraz z doby okolo roku 1670 zachytáva výjav z biblického príbehu o Samsonovi a Dalila. Roky bol považovaný za kópiu, ktorú v 18. storočí namaľoval flámsky maliar Ignatius de Roor. Ako takú ju tiež do Haagu zapožičali z kráľovského múzea v belgických Antverpách.

Riaditeľka múzea Mauritshuis Emilie Gordenkerová a kurátorka Ariane van Suchtelenová ale pojali podozrenie, že sa jedná o Steenov originál.

"Po ďalšom bádaní, reštaurovaní a technickom skúmaní sme dospeli nielen k záveru, že je to majstrovo dielo, ale aj k tomu, že je vo výnimočne dobrom stave," uviedla Gordenkerová, podľa ktorej obraz vyzerá, ako by práve opustil Steenovu dielňu.

Biblické téma nie je pre obrazy z dielne holandského majstra typická, špecializoval sa totiž na výjavy z každodenného života.

Aj tým si van Suchtelenová vysvetľuje, prečo sa dlho predpokladalo, že obraz nenamaloval Steen. Jeho podpis na obraze sa považoval za falzum.

Dielo s názvom vysmievanie Samsonovi bude verejnosti po prvýkrát predstavené na výstave v Mauritshuis, ktorá začína budúci týždeň.

Vedľa Rembrandta, Jana Vermeera a Fransa Halsa je Ján Steen (1626 až 1679) najvýznamnejším umelcom takzvaného zlatého veku holandského maliarstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.