TASR/AP
StoryEditor

Rusku hrozí zablokovanie sietí Youtube a Instagram. Príčinou je aféra vicepremiéra

12.02.2018, 13:58
Autor:
ČTKČTK
Ruský úrad pre cenzúru chce zakázať šírenie obrázkov a videí z aféry vicepremiéra.

Kvôli škandálu okolo ruského oligarchu Olega Deripasku a podpredsedu ruskej vlády Sergeja Prichoďku hrozí ruským užívateľom sietí YouTube a Instagram, že sa nedostanú k svojim účtom. Napísal to dnes ruský denník Vedomosti. Na oboch sieťach sa objavili informácie o tom, ako obaja muži pred dvoma rokmi na jachte pri nórskych brehov trávili voľný čas v prítomnosti prostitútok.

Šírenie kompromitujúcich obrázkov a videí ruský súd v piatok zakázal a dal správcom oboch sietí, spoločnostiam Google a Facebook, čas do stredy, aby dokumentáciu odstránili. Ak tak neurobia, ruský cenzúrny orgán Rozkomnadzor príslušné stránky zablokuje.

Nie všetci ruskí poskytovatelia internetu ale dokážu cielene uzavrieť prístup k jednotlivým stránkam, a tak by podľa vedomostí museli zablokovať celé sociálne siete. K dnešnému dňu kompromitujúce materiál odstránený nebol.

Na správanie Deripasku a hlavne Prichoďka upozornil ruský opozičný politik Alexej Navalnyj. Tvrdí, že na Kremeľ napojený oligarcha Deripaska skorumpoval Prichoďka, keď ho svojím lietadlom dopravil do Nórska a hostil ho na svojej jachte, kde mu tiež zaistil eskortné služby.

Navalnyj čiastočne vychádzal zo svedectiev bieloruskej prostitútky Anastasie Vašukevičovej, ktorá poskytuje služby pod menom Nasťa Rybka. Vašukevičová o svojich zážitkoch na Deripaskovej jachte dokonca napísala knihu.

Navalného výbušnú informáciu o Deripaskovi a Prichoďkovi na sieti YouTube videli už takmer štyri milióny ľudí. Deripaska Navalného aj Vašukevičovú zažaloval za porušenie zákona o ochrane súkromia.

Kremeľ zatiaľ škandál nekomentoval. Podľa Navalného patrí Prichoďko k najmocnejším kremeľským politikom, ako vicepremiér má na starosti administratívny chod celej vlády. Jeho špecialitou je zahraničná politika, kde má podľa Navalného väčšie slovo ako minister zahraničia Sergej Lavrov.

Deripaska, zvaný "hliníkový kráľ", prišiel k rozprávkovému majetku po rozpade Sovietskeho zväzu. Jeho meno sa objavuje v súvislosti s bývalým šéfom volebnej kampane Donalda Trumpa Paulom Manaforom, obvineným počas pátrania po údajnom vplyve Ruska na prezidentské voľby v USA.

01 - Modified: 2023-01-30 14:31:58 - Feat.: - Title: Turecko chce vo februári usporiadať energetický samit 02 - Modified: 2023-01-30 14:05:05 - Feat.: - Title: Rusko presunulo ďalších vojakov a techniku do Kurskej oblasti 03 - Modified: 2023-01-30 13:32:06 - Feat.: - Title: Medzi Ruskom a NATO nie sú žiadne kontakty, potvrdil Peskov. "Ďalšie dodávky zbraní povedú len k eskalácii" 04 - Modified: 2023-01-30 11:41:06 - Feat.: - Title: Prioritami Európskej únie sú situácia na Ukrajine a migrácia, uviedla vedúca Stáleho zastúpenia SR pri EÚ 05 - Modified: 2023-01-30 12:25:43 - Feat.: - Title: Ruskej automobilke dochádzajú laky, lady sú už len v troch farbách
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. január 2023 15:35