Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2018, 16:13

Šéf OSN: Svetu prvýkrát od skončenia studenej vojny hrozí jadrový konflikt

Medzinárodné spoločenstvo preto podľa neho musí vytrvať v tlaku na severokórejský režim.

Šéf OSN ANtonio Guterres
Zdroj: Reuters

Prvýkrát od konca studenej vojny existuje hrozba jadrového konfliktu, myslí si generálny tajomník OSN António Guterres. Medzinárodné spoločenstvo preto podľa neho musí vytrvať v tlaku na severokórejský režim. Guterres to dnes povedal na mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

"Prvýkrát od konca studenej vojny čelíme hrozbe jadrového konfliktu," uviedol generálny tajomník s odkazom na opakované jadrové a raketové testy KĽDR. Pchjongjang podľa neho koná "úplne proti vôli medzinárodného spoločenstva a jasne porušil niekoľko rezolúcií Bezpečnostnej rady".

Guterres dnes vyzdvihol jednotu, s akou voči KĽDR - na rozdiel od situácie napríklad v Sýrii - postupuje Bezpečnostná rada. "Je nevyhnutné, aby sa v tlaku pokračovalo," podotkol. Všetci by sa podľa neho mali aktívne zapojiť do snáh o jadrové odzbrojenie Severnej Kórey.

Akékoľvek vojenské riešenie by podľa šéfa tejto svetovej organizácie bolo katastrofálne, preto je nutné hľadať diplomatické cesty. Guterres v tejto súvislosti zmienil možnosť diplomatických rokovaní medzi Spojenými štátmi a KĽDR.

Americký viceprezident Mike Pence tento týždeň povedal, že Spojené štáty sú ochotné rokovať so zástupcami Severnej Kórey, aby komunistickému režimu tlmočil stanoviská týkajúce sa tamojšieho jadrového programu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.