Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2018, 00:00

My máme olympiádu, oni Kima s raketami

Organizátori olympijských hier v Južnej Kórei sa dodnes snažia médiám vysvetliť, že Pchjongjang leží v úplne inej krajine.

My máme olympiádu, oni Kima s raketami
Zdroj: Reuters

"My sme Pjongčang, oni sú Pchjongjang. U nás sú vysoké hory a nedotknutá príroda, u nich vládne Kim. My ponúkame svetu olympijské hry, oni rakety, jadrové bomby a vojnu. Nemýľte si nás.“ Týmito slovami vysvetľoval ešte pred vypuknutím aktuálneho olympijského šialenstva novinárom z celého sveta juhokórejský predstaviteľ Mun Sun-čoj rozdiel medzi oboma mestami.

Ten rozdiel je skutočne obrovský. „Je to síce len pár písmen v názve, ale naozaj nás hnevá, keď si nás médiá po celom svete zamieňajú,“ uviedol pre HN Mun Sun-čoj, ktorý je guvernérom provincie Kangwon-do na severovýchode Južnej Kórey. Práve v tejto provincii leží mesto Pjongčang, ktoré je dejiskom olympijských lyžiarskych disciplín, ako aj 60 kilometrov vzdialený Kangnung, kde sa konajú ľadové športy vrátane hokejových zápasov.

Slovensko nie je Slovinsko
Keď Mun Sun-čoj počuje ubezpečenie, že Slováci veľmi dobre vedia, aký je medzi Pjongčangom a Pchjongjangom rozdiel, pokračuje. „Sme veľmi radi, že nás chápete. Je to možno niečo podobné, ako keď si ľudia mýlia Slovensko so Slovinskom.“

Juhokórejčania si dali na príprave olympiády skutočne záležať. Pre športovcov z celého sveta nachystali nové skokanské mostíky, zjazdovky i olympijský rezort v Pjongčangu. V Kangnungu zase vybudovali haly pre hokejové zápasy, krasokorčuľovanie i rýchlokorčuliarske disciplíny. Práve do tých na záver spomenutých vkladali fanúšikovia juhokórejských reprezentantov hlavné nádeje. „Použili sme tu najmodernejšie technológie. Napríklad ľad, ktorý vidíte, dokážeme pripraviť za pár desiatok minút. Túto technológiu sme priviezli z Kanady,“ pripomenul pre HN správca štadióna, na ktorom v súčasnosti zápolia o medaily krasokorčuliari.

Na olympijských hrách teda v Pjongčangu rozhodne nešetrili, čo sa už teraz prejavilo na účte za organizáciu hier. Rozpočet sa pôvodne pohyboval na úrovni siedmich miliárd

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.