Robert FicoTASR/Marko Erd
StoryEditor

Nie je nič lepšie ako Európska únia, vyhlásil Fico

22.02.2018, 10:08
Autor:
TASRTASR
S Úniou sa podľa Roberta Fica nemôžeme hazardovať.

Prvá priorita, pokiaľ ide o budúcnosť Európskej únie, musí byť nájsť riešenie na dobudovanie eurozóny, dostať pod kontrolu migráciu a tesnejšie spolupracovať v oblasti obrany a vnútornej bezpečnosti. Povedal to premiér Robert Fico (Smer-SD) v príhovore na Národnom konvente o EÚ na Bratislavskom hrade.

Práve spolupráca v oblasti obrany a vnútornej bezpečnosti je podľa neho top priorita. V súvislosti so spomínanými prioritami prichádza na rad otázka peňazí.

"Ak existujú nové priority, ktoré neboli tak výrazne financované, ako je migrácia a bezpečnosť, pravdepodobne nemôžeme rátať v budúcnosti s tým, že balík na kohéziu, odstraňovanie rozdielov bude taký istý veľký," povedal Fico. Tu chce Slovensko podľa jeho slov zohrať aktívnu úlohu a ponúknuť koncept inteligentnej kohézie.

"Poďme teda pýtať od našich partnerov v EÚ nie viac peňazí, ale hovorme, dajte nám viac voľnosti a pružnosti pri využívaní týchto zdrojov. Možno pri menšom balíku peňazí budeme schopní dosiahnuť viac," vysvetlil Fico. Ľudia sa podľa neho chcú mať dobre a cítiť sa bezpečne, a to by mala Únia riešiť.

Fico zdôraznil, že miesto Slovenska je v EÚ a jej jadre. S Úniou podľa neho nesmieme hazardovať. "Je to náš životný priestor," povedal s tým, že prichádzame do fázy, keď budeme musieť povedať, čo chceme.

"Mojím záujmom, ako predsedu vlády SR, je Slovensko. Viem, že znamená, ak hovoríme o boji za Slovensko, rovnako aj boj za Európu. To sa nedá dnes rozdeliť. My sme EÚ, EÚ to sme my," vyhlásil premiér.

Treba sa podľa neho postaviť voči demagógom a extrémistom. "Nie je nič lepšie ako EÚ. Naša bezpečnosť, prosperita a sociálny štandard nemajú alternatívu mimo Únie," doplnil.

Zopakoval, že chce Slovensko v jadre, Nemecko a Francúzsko nepovažuje za druhú ligu. Svoje slová nepovažuje za "bianko šek", vopred hovorí, že ak príde v prípade migrácie na kvóty, nebudeme ich rešpektovať.

01 - Modified: 2024-02-25 20:25:59 - Feat.: - Title: Macron bude v Paríži hostiť konferenciu na podporu Ukrajiny, Slovensko zastúpi Fico 02 - Modified: 2024-02-16 18:30:31 - Feat.: - Title: Smrť Alexeja Navaľného vyžaduje riadne vyšetrenie a vyvodenie zodpovednosti, tvrdí Fico 03 - Modified: 2024-02-16 15:53:21 - Feat.: - Title: Fico neustupuje. Urobíme všetko pre to, aby schválená novela Trestného zákona platila, vyhlásil 04 - Modified: 2024-02-12 19:24:27 - Feat.: - Title: Fico vyzýva Čaputovú na návrh dlhšej premlčacej doby pri iných trestných činoch 05 - Modified: 2024-01-28 13:41:42 - Feat.: - Title: Kaliňák stojí pevne za Ficom. Jeho výroky o vojenskej situácii v Kyjeve obhajuje, Marcinková hovorí o neúcte
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. marec 2024 21:38