Premiér Robert FicoReuters
StoryEditor

Belgicko chystá pred summitom EÚ súkromnú schôdzku niektorých členských štátov. Pozvali aj Fica

22.02.2018, 14:02
Autor:
TASRTASR
Belgický premiér Charles Michel zorganizoval na štvrtok večer na zámku Val Duchesse na juhu Bruselu minisummit hláv štátov.

Belgický premiér Charles Michel zorganizoval na štvrtok večer na zámku Val Duchesse na juhu Bruselu minisummit hláv štátov a vlád dvanástich členských krajín EÚ. Všetci pozvaní sa v piatok zúčastnia summitu EÚ.

Tlačová agentúra Belga spresnila, že Michel chce počas pracovnej večere spoznať názory ostatných národných lídrov na otázky spojené s budúcim vývojom EÚ - inštitucionálne záležitosti, obchod, migrácia a budúcnosť eurozóny. Tieto témy budú predmetom rokovaní aj na piatkovom summite 27 členských krajín EÚ, bez prítomnosti britskej premiérky.

Miesto stretnutia nie je náhodné. Na zámku Val Duchesse prebiehali v roku 1957 rokovania európskych politikov, ktoré viedli k založeniu Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS).

Je to vôbec po prvý raz, keď belgický premiér zorganizoval takéto stretnutie v predvečer summitu EÚ, a to s cieľom "poskytnúť nový impulz pre Európu". Podľa stanoviska vydaného vládnym kabinetom "chce Belgicko fungovať ako staviteľ mostov v rámci rôznych európskych diskusií. Hlavnou myšlienkou je výmena názorov s členskými štátmi z rôznych častí Únie, či už z východu, severu, západu alebo zo stredu Európy."

Michel na toto stretnutie nepozval ani predsedu Európskej rady Donalda Tuska, ani predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera. Chýbať nebude nemecká kancelárka Angela Merkelová ani francúzsky prezident Emmanuel Macron a medzi pozvanými hosťami sú aj premiéri Bulharska, Fínska, Írska, Luxemburska, Poľska, Portugalska, Slovenska, Španielska a Talianska: Bojko Borisov, Juha Sipilä, Leo Varadkar, Xavier Bettel, Mateusz Morawiecki, Antonio Costa, Robert Fico, Mariano Rajoy a Paolo Gentiloni.

Medzi pozvanými chýbajú premiéri dvoch krajín Vyšehradskej štvorky - Andrej Babiš z Českej republiky a Viktor Orbán z Maďarska.

01 - Modified: 2022-12-07 13:32:29 - Feat.: - Title: Všetci okrem Ukrajincov nás prepili. Najnovšie štatistiky o alkohole ukazujú, že mladí pijú čoraz viac 02 - Modified: 2022-12-07 09:06:22 - Feat.: - Title: EÚ postúpi WTO svoje dva spory s Čínou. Týkajú sa patentov a dovozu z Litvy 03 - Modified: 2022-12-07 23:00:00 - Feat.: - Title: Ruská agresia vyliečila Európu z jej svetonázoru 04 - Modified: 2022-12-06 17:04:45 - Feat.: - Title: Európska únia vyslala krajinám západného Balkánu veľmi pozitívny signál, tvrdí Heger 05 - Modified: 2022-12-06 11:52:29 - Feat.: - Title: Krajiny Európskej únie dosiahli kompromis pri návrhu pravidiel na používanie umelej inteligencie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. december 2022 10:44