Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2018, 09:35

Kongres zverejnil upravenú správu demokratov o ruskej kauze

Zverejnenie prichádza po týždňoch naťahovania sa ohľadom toho, koľko z dokumentu má prejsť úpravou.

Kongres zverejnil upravenú správu demokratov o ruskej kauze
Zdroj: TASR

Americký Kongres zverejnil v sobotu upravenú odtajnenú správu demokratov, vyvracajúcu obvinenia, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zneužil svoje právomoci počas preverovania podozrení z ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Informovala o tom agentúra AP.

Zverejnenie prichádza po týždňoch naťahovania sa ohľadom toho, koľko z dokumentu má prejsť úpravou. Biely dom 9. februára namietal proti jeho zverejneniu z dôvodu obavy o národnú bezpečnosť. Demokrati odvtedy vyjednávali s FBI, čo všetko má byť v správe začiernené.

Prezident Donald Trump neprejavil také veľké obavy pri predošlej utajenej správe z dielne republikánov z výboru americkej Snemovne reprezentantov pre tajné služby.

Správu 2. februára odtajnil napriek ostrým protestom zo strany FBI. 

Správa demokratických kongresmanov má vyvrátiť kľúčové obvinenia zverejnené v správe republikánov.

V tej sa uvádza, že FBI sa zneužitia právomocí dopustila, keď pri vyšetrovaní údajných ruských zásahov do volieb požiadala o sledovanie Trumpovho poradcu Cartera Pagea na základe nepodložených informácií.

Samotný Trump vyhlásil, že republikánska správa ho úplne zbavuje viny vo federálnom vyšetrovaní ruského zasahovania do predvlaňajších prezidentských volieb v USA.

Podľa demokratov je však správa republikánov nepresná a zavádzajúca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.