múr stena hranica usa mexikoTASR/AP
StoryEditor

Sudca, ktorého spochybňoval, posunul Trumpa bližšie k naplneniu sna

28.02.2018, 06:52
Autor:
ČTKČTK
Múr na hraniciach s Mexikom je zase o niečo bližšie k realizácii.

Federálny súd v USA odstránil jednu z prekážok, ktorá blokovala uskutočnenie sľubu prezidenta Donalda Trumpa postaviť na hraniciach s Mexikom múr. Súd v utorok odmietol žalobu amerického štátu Kalifornia, ktorý napadol postup udeľovania ekologických výnimiek pre stavbu pohraničnej bariéry.

Sudca Gonzalo Curiel tak svojím verdiktom umožnil Trumpovej administratíve nevyžadovať posudky vplyvov na životné prostredie, ktoré pritom bývajú predmetom právnych sporov, takže môžu stavbu výrazne predĺžiť, prípadne úplne zablokovať.

Americké médiá v súvislosti s verdiktom upozornili na fakt, že prezidenta podporil sudca, ktorého nestrannosť Trump počas prezidentskej kampane spochybnil. Vtedy Curiel riešil prípad žaloby z podvodu podanej na Trumpov projekt virtuálnej univerzity.

Curielovi rodičia do USA prišli z Mexika, čo podľa vtedajšieho Trumpovho vyhlásenie vo svetle sľubu postaviť múr mohlo ovplyvniť sudcovia nestrannosť. Sám Curiel sa už narodil v USA, takže podľa amerického práva je rodeným americkým občanom.

24. máj 2022 03:29