Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2018, 07:44

Katalánski poslanci sa chystajú znovu hlasovať o nezávislosti

  • Právnici varujú, že časti rezolúcie môžu odporovať španielskej ústave.
  • K rezolúcii ale v utorok podali pozmeňovacie návrhy radikálni separatisti.
Katalánski poslanci sa chystajú znovu hlasovať o nezávislosti
Zdroj: REUTERS/Albert Gea

Katalánski poslanci sa dnes chystajú hlasovať o rezolúcii, v ktorej chcú znovu potvrdiť svoju októbrovú deklaráciu o nezávislosti. Opozícia aj právnici katalánskeho parlamentu varovali, že časti rezolúcie odporujú španielskej ústave a porušujú predchádzajúce verdikty ústavného súdu.

Práve deklarácia a snahy katalánskeho vedenia o odtrhnutie regiónu od Španielska viedli v októbri Madrid k tomu, že po prvýkrát v demokratickej histórii krajiny prevzal priamu správu nad autonómnou oblasťou.

Separatistická koalícia Spoločne pre Katalánsko (JxCat) expremiéra Carlesa Puigdemonta podľa niektorých médií pôvodne zamýšľala novou rezolúciou len symbolicky potvrdiť legitimitu Puigdemonta pre úrad katalánskeho premiéra a potom navrhnúť na premiéra niekoho iného.

Puigdemont je totiž teraz v Belgicku na úteku pred španielskou justíciou kvôli snahám o nezávislosť a súd mu zakázal kandidovať na tento úrad na diaľku.

K rezolúcii ale v utorok podali pozmeňovacie návrhy radikálni separatisti z Kandidátky ľudovej jednoty (CUP) a vedenie parlamentu pozmeňovacie návrhy prijalo na prerokovanie.

Opozícia k nim má ale vážne výhrady, takže ešte dnes pred plenárnym zasadnutím chce požiadať vedenie parlamentu, aby prijatie dokumentu na posúdenie v pléne znovu zvážilo.

V pozmeňovacom návrhu sa okrem iného uvádza, že parlament "znovu potvrdzuje a obnovuje deklaráciu nezávislosti a vyhlásenie Katalánska nezávislým štátom vo forme republiky, ako bolo odhlasované a schválené 27. októbra 2017".

V ten deň schválil deklaráciu predchádzajúci katalánsky parlament, v ktorom mali väčšinu separatisti. Tí získali aj v decembrových voľbách väčšinu kresiel v novom parlamente.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.