Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2018, 12:37

Slováci žijúci v Bruseli žiadajú europarlament o pomoc. Žiadajú dohľad nad vyšetrovaním smrti novinára

Skupina Slovákov žijúcich v zahraničí poslala do Európskeho parlamentu otvorený list.

Slováci žijúci v Bruseli žiadajú europarlament o pomoc. Žiadajú dohľad nad vyšetrovaním smrti novinára
Zdroj: Reuters

Skupina Slovákov žijúcich v Belgicku zaslala v pondelok otvorený list slovenským poslancom Európskeho parlamentu (EP), v ktorom ich vyzývajú, aby vyvinuli nátlak na domáce slovenské orgány a pomohli zabezpečiť transparentné vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a to za účasti medzinárodného vyšetrovacieho tímu.

"Obraciame sa na vás v mene občianskej iniciatívy Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorých veľmi znepokojujú udalosti z minulého týždňa na Slovensku, spojené s ohavnou vraždou novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej," uvádza sa v liste pre 13 zástupcov slovenských občanov v EP.

Výzvu podpísali desaťtisíce

Autori listu pripomenuli, že vo štvrtok 1. marca zorganizovali pietne zhromaždenie pred veľvyslanectvom SR v Belgicku a následne odovzdali výzvu adresovanú vláde SR a orgánom činným v trestnom konaní, na ktorej bolo približne 110 podpisov Slovákov žijúcich alebo pracujúcich v Belgicku.

Výzva pre EP na spravodlivé a transparentné vyšetrenie a umožnenie vytvorenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu je dostupná aj na internete, na stránke https://www.change.org, kde bolo v pondelok dopoludnia vyše 51 100 podpisov.

Ďakujú europoslancom

Slováci, ktorí stoja za petíciou, sa chcú aj touto cestou poďakovať europoslancom a EP za doterajšie úsilie, ktoré vynaložili pre objasnenie tohto prípadu, zároveň však poukázali na obavy zo spôsobu vyšetrovania dvojnásobnej vraždy.

"Žiadame Vás v mene Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí podpísali túto výzvu, aby ste tlmočili poslancom Národnej rady Slovenskej republiky potrebu prijatia legislatívy, ktorá by umožnila vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý by sa stal plnohodnotnou súčasťou procesu vyšetrovania," uvádza sa v ich dokumente.

Autori listu upozornili, že to, že sú na Slovensku členovia Europolu, ešte neznamená, že sú aj súčasťou vyšetrovacieho tímu a že majú priamy prístup k vyšetrovaciemu spisu. "Experti z Europolu, Scotland Yardu či FBI, ktorí na Slovensko prišli, sa môžu zatiaľ zúčastňovať len na čiastkových úkonoch na požiadanie slovenských vyšetrovateľov. Nie sú plnohodnotnou súčasťou procesu vyšetrovania a nemôžu doň vstupovať samostatne," uvádza sa v otvorenom liste.

Autorov výzvy znepokojuje aj fakt, že doteraz nie je jasné, v ktorý deň a hodinu bola dvojica zavraždená, a pýtajú sa, prečo sa tak doteraz nestalo a prečo neboli zverejnené ani výsledky pitvy.

Výzva do europarlamentu

"Vážení europoslanci, ste volení členovia najdemokratickejšej inštitúcie Európskej únie - Európskeho parlamentu -, ste garantmi dodržiavania demokratických princípov, ľudských práv a spravodlivosti vo všetkých oblastiach života európskych občanov.

Preto vás žiadame, aby ste pokračovali vo vyvíjaní tlaku na slovenský parlament. Je to vo vašej kompetencii a zároveň vaša morálna povinnosť. Dlhujeme to rodinám zavraždených mladých ľudí, dlhujeme to všetkým občanom Slovenska, občanom demokratickej EÚ," uvádza sa v liste.

Jeho autori zdôraznili, že zastupujú skupinu ľudí, ktorá nemá väzby na žiadnu politickú stranu a spája ich iba spoločné želanie, aby sa vražda Kuciaka a Kušnírovej vyšetrila transparentne a spravodlivo v spolupráci so skúsenými expertmi zo zahraničia.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.