Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Bývalý ruský tajný agent Segej Skripal, ktorý sa aj so svojou dcérou stal v Británii terčom pokusu o vraždu nervovým plynom, bol dlhé roky veľmi ceneným spolupracovníkom britskej tajnej služby MI6.

Britská rozviedka za jeho informácie ochotne platila vysoké sumy, pretože ich považovala za vysoko užitočné a dôveryhodné - vďaka nemu získala napríklad v podstate celý telefónny zoznam zamestnancov ruskej vojenskej rozviedky (GRU). Napísal to dnes britský denník The Times.

The Times s odvolaním sa na nemenované zdroje rekapituluje celú históriu Skripalovho vzťahu s MI6, ktorá začala v roku 1995.

Vtedy Skripal pôsobil v službách GRU v Španielsku a britskému agentovi, ktorý používal identitu španielskeho obchodníka, sa podarilo ho prinútiť k spolupráci.

Tá sa stále zintenzívňovala, a to aj potom, čo Skripal začal trpieť cukrovkou a vrátil sa do Moskvy. Skripal odišiel do dôchodku v roku 2000, ale s MI6 bol v kontakte aj potom.

Výmena informácií mala svoje jasné pravidlá: MI6 pre Skripala prenajala rekreačnú nehnuteľnosť v španielskej Malage, kde sa Rus schádzal so svojím britským náprotivkom.

Niekoľko schôdzok trvajúcich tri až štyri hodiny sa vždy odohralo počas troch dní, za každú z nich dostal Skripal zaplatené medzi 5000 a 6000 dolármi.

Peniaze putovali na jeho španielsky účet. O Skripalovom význame vypovedá aj jeho krycie meno Forthwith (Okamžite).

Skripalova hodnota spočívala najmä v jeho detailnom oboznámení s fungovaním a štruktúrou vojenskej rozviedky. MI6 napríklad odovzdal takmer kompletný zoznam zamestnancov GRU, celkovo išlo o stovky mien.

Briti potom tieto informácie zdieľali aj so svojimi spojencami a poskytli ich napríklad americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA), čím sa im podarilo oslabiť jednu z kľúčových zložiek ruských tajných služieb.

Hoci MI6 Skripala vo svojich zložkách opisuje ako človeka, ktorý "vždy hľadal možnosť, ako si bokom niečo zarobiť", hodnotí ho veľmi vysoko ako jedného z najvýkonnejších špiónov obdobia po skončení studenej vojny.

Skripalovú identitu dvojitého agenta nakoniec odhalil spolupracovník Moskvy v španielskych bezpečnostných zložkách, Skripal bol potom v roku 2004 zatknutý ruskou federálnou bezpečnostnou službou FSB a v auguste 2006 odsúdený na 13 rokov väzenia za špionáž. Do Británie sa potom dostal v rámci výmeny agentov medzi Ruskom a USA v roku 2010.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.