Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2018, 13:32

Kvôli prípadu so Skripaľom sa mimoriadne stretne Bezpečnostná rada OSN

Bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra boli otrávení na začiatku marca v britskom Salisbury

Kvôli prípadu so Skripaľom sa mimoriadne stretne Bezpečnostná rada OSN
Zdroj: Reuters

Na žiadosť Británie sa dnes o 20:00 SEČ mimoriadne zíde Bezpečnostná rada OSN. Londýn ju chce informovať o prípade otravy bývalého ruského tasjného agenta Sergeja Skripala a jeho dcéry nervovú látkou, ku ktorej došlo v anglickom Salisbury, informovalo britské ministerstvo zahraničia na twitteri.

Premiérka Theresa Mayová v pondelok uviedla, že za útok na Skripala a jeho dcéru Juliu je s vysokou pravdepodobnosťou zodpovedné Rusko. Moskve dala čas do utorkovej polnoci, aby vysvetlila, ako sa nervová látka Novičok, ktorú vyvinula armáda Sovietskeho zväzu, dostala do Británie.

Rusko, ktoré je rovnako ako Británia stálym členom Bezpečnostnej rady OSN s právom veta, odmietlo na britské ultimátum reagovať.

Mayová by mala dnes okolo 13:30 SEČ poslancov britského parlamentu informovať o opatreniach, ktoré Británia v reakcii na Skripaľov prípad voči Rusku prijme. Podľa televíznej stanice Sky Londýn zrejme pristúpi k vypovedaniu "významného množstva" ruských diplomatov.

Na útok reagovalo aj NATO

Severoatlantická aliancia konštatovala, že ide že ide o prvý a teda bezprecedentné ofenzívne použitie nervového plynu na území NATO od vzniku aliancie v roku 1949. V súvislosti s týmto útokom neuvažuje o aktivácii článku 5 Washingtonskej zmluvy o spoločnej obrane. 

Článok 5 Washingtonskej zmluvy hovorí, že útok na člena Severoatlantickej aliancie je útokom na celú Alianciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.