Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2018, 20:36

Puigdemont vidí nové riešenie problému Katalánska. Inšpiráciu našiel vo Švajčiarsku

Katalánsky politik sa v Ženeve zúčastnil na filmovom festivale a na fóre venovanom problematike ľudských práv.

Puigdemont vidí nové riešenie problému Katalánska. Inšpiráciu našiel vo Švajčiarsku
Zdroj: Reuters

Exilový líder katalánskych separatistov Carles Puigdemont v nedeľu pripustil, že problém Katalánska by sa nemusel vyriešiť len vyhlásením nezávislosti, ale potenciálne aj kantonálnym systémom po vzore Švajčiarska. Informovala o tom agentúra AP. 

"Je nezávislosť jedinou možnosťou? V žiadnom prípade, sú samozrejme aj ďalšie, a medzi nimi je švajčiarsky model zrejme najefektívnejší a najatraktívnejší," povedal v nedeľu Puigdemont počas vystúpenia na švajčiarskej Ženevskej univerzite. 

Katalánsky politik sa v Ženeve zúčastnil na filmovom festivale a na fóre venovanom problematike ľudských práv. Išlo o jeho druhú cestu mimo Belgicko, kam sa uchýlil po neúspešnom vyhlásení nezávislosti Katalánska z vlaňajšieho októbra. Prvá Puigdemontova cesta smerovala v januári do Dánska. 

Puigdemont počas vystúpenia v Ženeve povedal, že uplatnenie kantonálneho systému po vzore Švajčiarska by mohlo posilniť autonómne postavenie jednotlivých regiónov Španielska.

Katalánski separatistickí lídri vlani v októbri neúspešne vyhlásili nezávislosť od Španielska, čo bolo v rozpore s ústavou krajiny. Prieskumy ukazujú, že otázka nezávislosti rozdeľuje Kataláncov na približne rovnako početné tábory stúpencov a odporcov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.