TASR
StoryEditor

Trump sa stretol so saudskoarabským princom, hovorili o konfliktoch na Blízkom Východe

21.03.2018, 07:42
Autor:
ČTKČTK
Saudská Arábia je jedným z hlavných spojencov USA na Blízkom východe.

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán diskutoval v utorok vo Washingtone s americkým prezidentom Donaldom Trumpom o konfliktoch v Sýrii a Jemene, ako aj snahách o dosiahnutie mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Sandersovej boli rozhovory, zahŕňajúce aj pracovný obed, "príležitosťou na dosiahnutie pokroku v mnohých otázkach".

Schôdzka by mohla pripraviť cestu aj pre návštevu samotného saudskoarabského kráľa Salmána v USA, priblížila agentúra DPA.

Muhammad bin Salmán uviedol, že obe krajiny môžu spoločne "spraviť veľa skvelých vecí" vrátane vzájomných investícií. Trump zase zdôraznil, že Rijád plánuje nakúpiť americké vojenské vybavenie v hodnote miliárd dolárov.

"Náš vzťah je pravdepodobne najsilnejší, aký kedy bol. Navzájom si rozumieme," povedal ďalej americký prezident, ktorý odobril rozhodnutie saudskoarabského kráľa vymenovať Muhammada bin Salmána za svojho nástupcu. "Váš otec učinil veľmi rozumné rozhodnutie," vyhlásil v tejto súvislosti Trump a saudskoarabského kráľa nazval "výnimočným mužom".

Hlavný spojenec

Saudská Arábia je jedným z hlavných spojencov USA na Blízkom východe, pričom obe krajiny vnímajú ako jednu z najväčších hrozieb Irán. V jemenskom konflikte Washington podporuje vojenskú koalíciu vedenú Rijádom, bojujúcu proti šiitským povstalcom podporovaným Teheránom.

Americký prezident sa s Muhammadom bin Salmánom stretol už druhýkrát odvtedy, ako pred 14 mesiacmi nastúpil do úradu. Dvojica sa prvý raz stretla vlani v máji, keď Trump navštívil Saudskú Arábiu, ako prvú zastávku na jeho vôbec prvej zahraničnej ceste v prezidentskom úrade.

Muhammada bin Salmána (32) vymenoval minulý rok v júni za korunného princa jeho otec, saudskoarabský kráľ Salmán, čím dovŕšil postupné odobratie moci predošlému korunnému princovi Muhammadovi bin Nájifovi (57). Ten bol v tejto nástupníckej pozícii od roku 2015.

Reformy princa

Muhammad bin Salmán bol ešte ako zástupný korunný princ zodpovedný za vedenie vojny v Jemene, určovanie energetickej politiky, ako aj za plány na zabezpečenie budúcnosti krajiny po vyčerpaní zásob ropy.

Princovi sa pripisujú zásluhy za celý rad reforiem, ktoré v ostatnom čase prijala Saudská Arábia a ktorých cieľom je zlepšiť obraz kráľovstva v zahraničí, prilákať doň zahraničných investorov, či posilniť práva žien a ich účasť v pracovnom procese.

Muhammad bin Salmán je tiež vnímaný ako hlavný strojca rozsiahlej kampane proti korupcii v Saudskej Arábii, v rámci ktorej boli vlani zatknuté desiatky členov kráľovskej rodiny a štátnych predstaviteľov.

01 - Modified: 2023-01-28 16:45:07 - Feat.: - Title: Saudská Arábia urobila neobvyklý krok, odsúdila teroristický útok na Izraelčanov 02 - Modified: 2023-01-27 20:39:12 - Feat.: - Title: Facebook obnovuje účet vášmu obľúbenému prezidentovi. Mne, oznámil Trump 03 - Modified: 2023-01-26 05:22:45 - Feat.: - Title: Meta po dvoch rokoch obnoví Trumpove účty na Facebooku a Instagrame 04 - Modified: 2023-01-20 11:02:55 - Feat.: - Title: Snaha žalovať Clintonovú ho vyjde draho. Trump musí zaplatiť miliónový trest 05 - Modified: 2023-01-19 23:00:00 - Feat.: - Title: Ronaldo, PSG aj podpredsedníčka europarlamentu. Ako arabskí šejkovia nakupujú v Európe
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. január 2023 02:18