AP/TASR
StoryEditor

Omikron počas Vianoc výrazne zasiahol leteckú dopravu. Spoločnosti zrušili tisícky letov

25.12.2021, 07:22
Autor:
TASRTASR
Za problémami v leteckej doprave stojí najmä nedostatok personálu.

Letecké spoločnosti po celom svete zrušili v piatok viac než 2 300 plánovaných letov, pričom tisíce ďalších leteckých spojení meškalo v dôsledku šírenia vysoko nákazlivého koronavírusového variantu omikron.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na údaje webovej stránky FlightAware. Do 21:15 hodiny SEČ v piatok bolo zrušených celkovo 2 325 letov naplánovaných na 24. decembra a 8-tisíc meškalo. Letecké spoločnosti navyše zrušili ďalších 1 400 letov, ktoré mali vzlietnuť 25. decembra.

Nedostatok personálu

Mnohí piloti, letušky, stevardi a iní pracovníci leteckých spoločností buď ochoreli, alebo boli nútení sa izolovať po kontakte s osobou, ktorá mala pozitívny test na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2.

Americká spoločnosť United Airlines pre nedostatok personálu zrušila v piatok desať percent svojich plánovaných letov.

"Celonárodný nárast prípadov nákazy variantom omikron tento týždeň mal priamy dosah na naše letové posádky," uviedla letecká spoločnosť United Airlines vo vyhlásení.

"V dôsledku toho sme, žiaľ, museli zrušiť niektoré lety a informujeme o tom dotknutých zákazníkov ešte pred tým, ako prídu na letisko," dodala spoločnosť s tým, že pre svojich zákazníkov vybavuje náhradné spojenia.

Čísla rastú

Prudký nárast prípadov nákazy chorobu COVID-19 pripisujú odborníci koronavírusovému variantu omikron nielen v USA, ale aj v európskych krajinách. Británia a Francúzsko v piatok zaznamenali doposiaľ najvyšší denný prírastok nových prípadov koronavírusu od začiatku pandémie.

Spojené kráľovstvo hlásilo 122 186 nových prípadov, čo je o vyše 2-tisíc viac ako deň predtým. Hranicu 100-tisíc prípadov za deň Británia pritom prekonala iba v stredu, keď tam pribudlo 106 022 prípadov nákazy.

Vo Francúzsku v piatok hlásili 94 124 nových prípadov a predpokladá sa, že toto číslo ešte porastie vzhľadom na vianočné sviatky, počas ktorých sa ľudia stretávajú viac.

17. máj 2022 13:50